Connect with Us

Përse fëmija më i vogël është i preferuari i prindërve?

Fëmija

Përse fëmija më i vogël është i preferuari i prindërve?

Publikuar

-

Në betejën e vëllezërve dhe motrave, duke luftuar për vëmendjen e prindërve të tyre, shpesh supozohet se ai që lind i pari është i preferuari. Si mund të konkurohet me fëmijën e parë, në fund të fundit, ai është gëzimi i parë i familjes?

Por sipas një studimi të ri, fëmija më i vogël në fakt ka më shumë gjasa të jetë i preferuari i prindërve.

Studiuesit nga Universiteti ‘Brigam Jang’ kanë konstatuar se favorizimi është në të vërtetë në syrin e fëmijëve, jo prindërve.

Për vëllezërit e motrat më të mëdha, nëse ata konsiderohen të jenë të preferuar apo jo, kjo ka më pak ndikim në marrëdhëniet e tyre me prindërit e tyre.

Studiuesit besojnë se kjo është për shkak të krahasimit social, me vëllezërit e motrat më të vegjël duke vënë theks më shumë në krahasimin e tyre me vëllezërit e motrat e tyre më të vjetër./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm. Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme. Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: