Connect with Us

Alkooli vret më shumë adoleshentë se sa të gjithë drogërat e tjera të kombinuara së bashku

Kuriozitete

Alkooli vret më shumë adoleshentë se sa të gjithë drogërat e tjera të kombinuara së bashku

Publikuar

-

Sipas, Addaction, alkooli është faktori më i madh i rrezikut për vdekjen,  për moshat midis 15-49 vjeç në Mbretërinë e Bashkuar si dhe faktori i pestë më i madh i rrezikut në të gjitha moshat.

Në vitin 2014-15 kishte rreth 1.1 milion hospitalizime në Mbretërinë e Bashkuar ku arsyeja primare ose dytësore për to ishte e lidhur me alkoolin. Alkooli është një faktor rastësor në më shumë se 60 probleme të ndryshme shëndetësore.

Në Mbretërinë e Bashkuar, krimi i lidhur me alkoolin vlerësohet të kushtojë midis £ 8 miliard dhe £ 13 miliard në vit.

Alkooli është një problem masiv me të cilin po përballen mijëra njerëz në Britani dhe shpesh varësia ndaj alkoolit fillon në një moshë të re./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTO- Oficeri i policisë gjen mënyrën e duhur për të përcjellë mesazhin “ Qëndro në shtëpi”

Publikuar

-

Nga

Ndërsa India po zbaton urdhrin e bllokimit të vendit për shkak të pandemisë globale, një oficer policie ka gjetur një mënyrë krijuese për të përcjellë mesazhin tek njerëzit që duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rajesh Babu, një inspektor policie në qytetin jugor të Chennai, ka vendosur një helmetë me formën e koronavirust të ndërtuar posaçërisht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të përdorim mediat sociale në mënyrë pozitive gjatë pandemisë globale dhe vetë-izolimit

Publikuar

-

Nga

Në një kohë si kjo, media sociale mund të bëhet një shpatë me dy tehe. Nga njëra anë, ajo mund të jetë një burim jetësor i lidhjes, shkëmbimit të informacionit dhe bashkëveprimit shoqëror – e cila është më e rëndësishme se kurrë tani që shumica e ndërveprimeve tona fizike me miqtë dhe familjen tonë janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Sapuni, “arma” më e fortë kundër Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun. Mjekët dhe hulumtuesit jo vetëm mendojnë se kjo nuk është thjesht një masë higjienike bazike, por që kemi të bëjmë me një nga armët më efektive jo vetëm kundër koronavirusit, por edhe ndaj […]

LEXO TE PLOTE