Connect with Us

Planeti i afërt mund të jetë vendi më i përshtatshëm për të suportuar jetë

Kuriozitete

Planeti i afërt mund të jetë vendi më i përshtatshëm për të suportuar jetë

Publikuar

-

Shkencëtarët kanë gjetur një planet të përshtatshëm i cili mund të mbështesë jetë dhe ai është një nga fqinjët tanë më të afërt.

Exoplanet i ri, i njohur si Ross 128 b, është sa madhësia e Tokës tonë dhe ka një temperaturë sipërfaqësore që mund të jetë e afërt me tonën.

Kjo dhe cilësitë e yllit të tij e bëjnë atë një nga kandidatët më të mundshëm për të gjetur jetë.

Krahas këtyre ngjashmërive, ylli që orbiton planeti është një xhuxh i kuq. Ata janë të ftohtë, të zbehtë dhe të zakonshëm në univers, dhe shkencëtarët po punojnë shumë për të gjetur planetet që e rrethojnë ndërsa kërkojnë më shumë botëra dhe potencialisht forma të jetës në vende të tjera në hapësirë.

Ross 128 është një yll shumë i “qetë” dhe është më i qeti nga të gjithë yjet që njihen rreth të cilit orbiton dhe një planet.  për t’u njohur të ketë një planet që e rrethon atë. Kjo do të thotë se mund të jetë një vend shumë më i përshtatshëm për të jetuar, dhe kështu përmirëson shanset që jeta të gjendet atje.

Ylli është aktualisht 11 vite dritë larg Tokës, por gradualisht po lëviz më afër. Në vetëm 79.000 vjet, ai do të bëhet fqinji më i afërt./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: