Connect with Us

Pronarët e qenve kanë më shumë gjasa për të jetuar më gjatë

Kuriozitete

Pronarët e qenve kanë më shumë gjasa për të jetuar më gjatë

Publikuar

-

Është e ditur se qentë janë miku më i mirë i njeriut dhe tani hulumtimet tregojnë se ata janë të mirë edhe për shëndetin tonë. Sipas hulumtimeve të reja nga një ekip shkencëtarësh në Suedi, njerëzit që posedojnë qen kanë më shumë gjasa të jetojnë më gjatë.

Duke studiuar më shumë se 3.4 milionë njerëz që nuk kishin sëmundje të zemrës gjatë një periudhe prej 12 vitesh, ekipi zbuloi se ata me qen kishin një rrezik të mahnitshëm prej 20 për qind më të vogël për të vdekur në krahasim me ata që nuk kishin një qenush.

Dhe nëse do të ishit një pronar i qenit i cili jetonte vetëm, je një nga ata me fat me një rrezik 33 për qind më të ulët të vdekjes dhe një rrezik prej 8 për qind më të ulët për të marrë sëmundje kardiovaskulare.

Studimi, i botuar në revistën shkencore Scinetific Reports, fokusohet në sëmundjet kardiovaskulare, të cilat janë vrasësi kryesor në botë.

Hulumtimi gjithashtu tregoi se pronarët e qenve kanë më shumë gjasa të jenë fizikisht aktivë dhe do të kenë presion të ulët të gjakut./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: