Connect with Us

Rrotullimi i Tokës po ngadalësohet në mënyrë misterioze

Kuriozitete

Rrotullimi i Tokës po ngadalësohet në mënyrë misterioze

Publikuar

-

Rrotullimi i Tokës është ngadalësuar  dhe shkencëtarët thonë se kjo është një shenjë se do të ketë një rritje të tërmeteve në vitin 2018.

Sipas The Guardian, ndryshimi i shpejtësisë së Tokës potencialisht mund të shkaktojë aktivitete të rënda sizmike, me një fokus të veçantë në rajonet tropikale me popullsi të dendur. Ndërsa ne nuk mund të vërejmë ndryshimet në shpejtësinë e Tokës ne me siguri do të ndiejmë efektet e saj në numrin e tërmeteve që potencialisht do të ndodhin.

Sipas Forbes, gjeofizikët kanë matur shpejtësinë e rrotullimit të Tokës dhe besojnë se ngadalësimi lidhet me një “rritje ciklike të tërmeteve”.

Studimi i tyre filloi me një analizë të çdo tërmeti që ka ndodhur që nga viti 1900, i cili arriti një madhësi prej 7,0 ose më lart. Ajo që kërkonte ekipi hulumtues ishte një ‘shfaqje e tërmeteve të mëdha’. Ajo që ata zbuluan ishte rreth çdo 32 vjet kishte  një ‘rritje’ në sasinë e tërmeteve në të gjithë Tokën. Ashtu si me të gjitha ekipet kërkimore, ata duhet të zbulonin se pse ky model po shfaqej, kështu që ata i krahasuan gjetjet e tyre me një sërë “të dhënave historike globale”, njëra prej të cilave ndodhi të tregonte një lidhje të rëndësishme në një rritje të tërmeteve në ngadalësimin e rrotullimit të Tokës. Një analizë shumë më e detajuar tregoi rreth çdo 25 deri në 30 vjet që rotacioni i Tokës fillonte të ngadalësohej ./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: