Connect with Us

Sekretet e pathëna të Santa Klaus

Kuriozitete

Sekretet e pathëna të Santa Klaus

Publikuar

-

Të gjithë e marrin për të mirëqënë Santa Klausin, fakti që ai sjell dhurata për fëmijët është një mit që nuk do mbarojë kurrë. Dhe përsëri ne nuk e vrasim mendjen të zbulojmë se nga vjen ky burrë i moshuar i veshur me të kuqe, dhe se cila është historia e tij, apo se si mund të fluturojë me slitën e tij në ajër. Sipas National Geographic, gjermanët e kanë sjellë këtë idenë e dhuratave për krishtlindje, dhe e sollën për ti bërë fëmijët më të urtë dhe të dëgjueshëm.

Në të kaluarën kanë qarkulluar histori, mite, legjenda të ndryshme që është parë portreti i Babagjyshit të Krishtlindjeve duke shpërndarë dhurata po vetëm për fëmijët e mbarë. Dhe shumë vite më pas u botuan libra dhe poema me Santa Claus, që flisnin për rrugëtimin drejt fëmijëve me dhurata.

Miti që të gjithë besojnë është që Santa vjen një natë përpara Krishtlindjeve dhe hedh dhuratat nga oxhaku. Viti i cili besohet se njerëzit filluan të besojnë tek ai është 1822.

Besohet se Santa nuk kishte një grua deri në vitin 1849, dhe një fakt që qarkullon është që Stalini e ka dëbuar Santën nga Russia./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: