Connect with Us

Elon Musk ndërton baterinë më të madhe në botë për 100 ditë

Kuriozitete

Elon Musk ndërton baterinë më të madhe në botë për 100 ditë

Publikuar

-

Elon Musk po ecën përpara në botën e teknologjisë dhe tani ka krijuar baterinë më të madhe të krijuar ndonjëherë në më pak se 100 ditë.

Musk ka dorëzuar premtimin e tij për të ndihmuar Australinë e Jugut me problemin e saj të energjisë.

Themeluesi miliarder i Tesla arriti të mposhtë sfidën për qeverinë australiane në mars, pasi ekzekutivi i Tesla Lyndon Rive tha se kompania mund të instalojë një bateri me 100-300 megavatë orë të magazinimit të nevojshme për të parandaluar ndërprerjet e energjisë. Biznesmeni ishte aq serioz në lidhje me premtimin e tij sa ai garantoi, duke thënë nëse projekti nuk do të ishte realizuar për 100 ditë, do të ofrohej falas.

Bateria është projektuar të furnizojë rreth 30,000 shtëpi, pikërisht numri që u prek nga një ndërprerje e gjatë e energjisë në shtator 2016./CityNews

Tesla Inc. Powerpacks that will be used to form the world’s largest lithium-ion battery stand on display at the Hornsdale wind farm, operated by Neoen SAS, near Jamestown, South Australia, on Friday, Sept. 29, 2017. Against a backdrop of wind turbines 150 miles (241 kilometers) north of Adelaide, Tesla Chief Executive Officer Elon Musk announced a contract to build the world’s largest lithium-ion battery system had been signed with South Australia’s power distributor, triggering a 100-day self-imposed deadline to install the electricity storage system. Photographer: Carla Gottgens/Bloomberg via Getty Images

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punojëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik. “Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra. “Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Horoskopi javor/ Ndryshime në dashuri dhe në punë, ditët më me fat për secilën shenjë

Publikuar

-

Nga

Dashi Venusi është tranzit në shenjën tuaj dhe do të mbetet i tillë për një kohë të gjatë. Në dashuri dhe miqësi duhet të gjeni atë qetësi që ju mungon në vendin e punës. Në aspektin ekonomik lajmet nuk janë të mira. Do të përballeni me vështirësi këtë javë po në fundjavë do të gjeni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Destinacione frymëzuese/ Pamje të pazakonta të krijuara nga natyra

Publikuar

-

Nga

Ndërsa ka shumë destinacione frymëzuese të bëra nga njeriu në mbarë globin, asgjë nuk është aq krijuese sa natyra. Nga pemët që ngjasojnë me monstra, deri tek sinkolet me ngjyra, formacionet lartësuese shkëmbore dhe ujëvarat e llavës së shkrirë, këto janë disa nga peizazhet më të pazakonta dhe tërheqëse në botë. Secili prej këtyre vendeve […]

LEXO TE PLOTE