Connect with Us

Lajme të mira për tullacët/ Zbulohet kura

Kuriozitete

Lajme të mira për tullacët/ Zbulohet kura

Publikuar

-

Një zbulim i ri shkencor ka sjellë lajme të mira për të gjithë meshkujt tullacë.

Një substancë gjysmë-mrekulluese biokimike e cila stimulon gjëndrat e folikulave për rritjen e flokëve është prodhuar nga shkencëtarët e Koresë së Jugut, falë financimeve nga Ministria e Shkencës.

Më parë, trajtimet e humbjes së flokëve kanë qenë mjaft të kufizuara ose ato thjesht mundësonin  ngsdalësimin e humbjes së flokëve ose përshpejtimin e rritjes.

Ky zbulim i ri mund të çojë në disa trajtime emocionuese, rigjeneruese.

Proteina e njohur si proteina CXXC e tipit 5, mundëson rigjenerimin dhe stimulimin e folikulave.

Kur u testua tek minjtë e laboratorit gjatë një periudhe 28-ditore, kjo substancë u vu re se nxiste rritjen dhe rigjenerimin e ri të folikulit.

Për më tepër, kur u aplikua tek minjtë së bashku me acidin valproik (VPA), flokët e rinj u gjetën të rriteshin në një normë më të shpejtë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: