Connect with Us

Foto/ Bibliotekat më të bukura në botë

Kuriozitete

Foto/ Bibliotekat më të bukura në botë

Publikuar

-

Bibliotekat janë vende të shenjta që mund të jenë pothuajse të pamundura për t’u larguar sapo të hyni. Ata janë të mbushur me dekada apo shekuj me vlerë të dijes, dhe era e letrës së vjetër shpesh është e duhur  për të dobëtin e zemrës.

Sigurisht, bibliotekat e lashta duhet të jenë në listën tuaj të udhëtimit, por ka edhe shumë të reja që tashmë konsiderohen si perla të arkitekturës moderne.

Kjo listë mbulon bibliotekat më mbresëlënëse, të vjetra dhe të reja, nëpër botë!/CityNews

1. The National Library Of Prague, Prague, Czech Republic

2. Trinity College Library, Dublin, Ireland

3. Biblioteca Real Gabinete Portugues De Leitura, Rio De Janeiro, Brazil

4. The Admont Library, Admont, Austria

5. George Peabody Library, Baltimore, Maryland, United States

6. St. Florian Monastery, Austria

7. Bibliothèque Nationale De France, Paris, France

8. Handelingenkamer Tweede Kamer Der Staten-generaal Den Haag Iii, Netherlands

9. The Oberlausitzische Library Of Science, Gorlitz, Germany

10. Public Library, New York

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: