Connect with Us

Elon Musk tregon provat se apokalipsi është më afër nga sa e kishim menduar

Kuriozitete

Elon Musk tregon provat se apokalipsi është më afër nga sa e kishim menduar

Publikuar

-

Elon Musk ka bërë një ‘paralajmërim’ për të ardhmen e robotëve, duke pretenduar se së shpejti ata do të bëhen aq të shpejtë, sa njerëzit nuk do të jenë në gjendje t’i shohin ata.

Themeluesi i Tesla tha se është i shqetësuar se njerëzit do të përfundojnë aksidentalisht duke zhvilluar diçka të pasigurt.

Musk, i cili ka qenë shumë kritik ndaj zhvilluesve të inteligjencës artificiale gjatë muajve të fundit, ka zbuluar mendimet e tij mbi robotin humanoid, Atlas.

Përdoruesi i Twitter, Alex Medina, në një video promovuese të robotit Atlas të Boston Dynamics duke bërë kërcime të ndryshme ka shkruar : ‘Ne jemi të vdekur’.

Musk u përgjigj me komentin:

“Kjo nuk është asgjë. Në pak vite, ai bot do të lëvizë kaq shpejt sa nuk do të jemi në gjendje ta shikojmë atë. “

Miliarderi i teknologjisë e ka bërë të qartë mendimin e tij se inteligjenca artificial është një kërcënim për njerëzit  dhe se ata kanë një ‘shans pesë deri në 10 përqind’ për të mbijetuar nga ajo.

Kjo nuk është hera e parë që Musk ka paralajmëruar në lidhje me këto lloje të përparimeve, në shtator ai tha se inteligjenca artificiale ndoshta do të jetë ‘shkëndija që do të ndezë një luftë botërore’, shkruan Huffington Post./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punojëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik. “Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra. “Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Horoskopi javor/ Ndryshime në dashuri dhe në punë, ditët më me fat për secilën shenjë

Publikuar

-

Nga

Dashi Venusi është tranzit në shenjën tuaj dhe do të mbetet i tillë për një kohë të gjatë. Në dashuri dhe miqësi duhet të gjeni atë qetësi që ju mungon në vendin e punës. Në aspektin ekonomik lajmet nuk janë të mira. Do të përballeni me vështirësi këtë javë po në fundjavë do të gjeni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Destinacione frymëzuese/ Pamje të pazakonta të krijuara nga natyra

Publikuar

-

Nga

Ndërsa ka shumë destinacione frymëzuese të bëra nga njeriu në mbarë globin, asgjë nuk është aq krijuese sa natyra. Nga pemët që ngjasojnë me monstra, deri tek sinkolet me ngjyra, formacionet lartësuese shkëmbore dhe ujëvarat e llavës së shkrirë, këto janë disa nga peizazhet më të pazakonta dhe tërheqëse në botë. Secili prej këtyre vendeve […]

LEXO TE PLOTE