Connect with Us

Mitet e mëdha/Përse tradhtojnë femrat

Kryesore Show Biz

Mitet e mëdha/Përse tradhtojnë femrat

Publikuar

-

Ka shumë klishe rreth tradhtisë. Shpeshherë supozohet se një mashkull tradhton kur nuk ndihet i kënaqur seksualisht, ndërsa femrat do të tradhtojnë kur nuk ndihen mirë emocionalisht.

Por e gjithë kjo mund të jetë gabim, sipas sociologes Alicia Walker.

Walker thotë se ka shumë mite sa i përket pabesisë, ndërsa këto janë më të zakonshmet:

Miti nr. 1: Femrat tradhtojnë sepse duan të ndahen

Thuajse secila femër me të cilën ka biseduar Walker e ka pranuar se ka tradhtuar sepse e ka dashuruar burrin dhe ka dëshiruar të qëndrojë në lidhje. Ato kanë thënë se pasi nuk u janë përmbushur nevojat e ndryshme nga burri, i kanë kërkuar ato nevoja diku tjetër.

Pra, ndryshe nga ç’mendohet, femrat tradhtojnë sepse e dashurojnë burrin dhe duan të qëndrojnë të martuara – të paktën kështu thotë Walker.

Miti nr.2: Femrat tradhtojnë sepse bien në dashuri me dikë tjetër

Vetëm dy femra kanë raportuar se kanë rënë në dashuri me mashkullin që e kanë tradhtuar burrin – dhe nuk kanë qenë aq të lumtura sa tjerat, thotë Walker.

Pra, sipas saj, shumica e grave nuk dashurohen në partnerin me të cilin e tradhtojnë burrin.

Miti nr.3: Femrat tradhtojnë me vetëm një burrë

Shumica e grave në studimin e saj kishin pasur disa partnerë me të cilët e tradhtonin burrin. Ato nuk ndiheshin se vetëm një mashkull ekstra do t’i përmbushë nevojat e tyre, prandaj e tradhtojnë burrin me disa meshkuj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore Show Biz

“S’ka fjalë për ta përshkruar”/ Jonida Maliqi i kushton fjalët e veçanta babait të saj për ditëlindje

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi, shpesh poston foto ose video nga përditshmëria e saj në rrjetet sociale. Së fundmi ajo ka treguar se këtë të hënë i ati i saj feston ditëlindjen. Me rastin e kësaj dite të veçantë, Jonida ka zgjedhur të publikojë një foto me të atin. Në foton në fjalë këngëtarja po i […]

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

“Emmy Awards”/ Cilët ishin filmat që “mrekulluan” botën dhe fituan çmimet e rëndësishme

Publikuar

-

Nga

“Emmy Awards” ka “gozhduar” përpara ekranit fansat e filmave ku mbrëmjen e djeshme morën çmimet më të rëndësishme. Ceremonia dedikuar prodhimeve më të mira filmike, kishte eventin e 71-të dhe sigurisht  në të nuk munguan çmimet. Ceremoninë që u mbajt në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles shpalli fitues në kategorinë “Filmi më i […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

“Konkurrenca ishte e fortë”/ “Emmy Awards”, zbuloni kush ishin të veshurat më bukur në tapetin e kuq

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles, u zhvillua edicioni i 71-të të “Emmy Awards”. Yjet ishin veshur për të konkurruar njëra-tjetrën fuqishëm në tapetin e kuq ku mes tyre u dalluan Kim Kardashian, Emilia Clarke, Zendaya dhe Mandy Moore te cilat ishin në mesin e të famshmeve që mahnitën me look-un […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: