Connect with Us

NASA nuk e pa/ Asteroidi që mund të shkatërronte Nju Jorkun kalon fare pranë Tokës

Kuriozitete

NASA nuk e pa/ Asteroidi që mund të shkatërronte Nju Jorkun kalon fare pranë Tokës

Publikuar

-

Një asteroid masiv që mund të kishte shkatërruar një qytet me përmasat e Nju Jorkut, ka kaluar pranë Tokës dhe NASA thuhet se nuk e kishte parë atë të vijë.

Shkëmbi gjigant hapësinor i njohur si 2017 VL2 fluturoi vetëm 73.000 milje nga planeti ynë, një e treta e distancës midis Tokës dhe Hënës.

Astronomët me keqardhjee e kanë parë asteroidin gjigand vetëm një ditë pasi ai kishte kaluar nga Observatori Mauna Loa në Hawaii më 10 nëntor.

Mail Online raporton se nëse ai do ishte përplasur me tokën mund të shkatërronte jetën brenda një zone prej 3.7 miljesh.

Shkëmbi galaktik kishte njç diametër deri në 105 ft dhe i takon grupit të asteroidëve Apollo afër Tokës.

Asteroidi nuk do të kalojë më pranë tokës, të paktën deri në vitin 2125./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: