Connect with Us

Lind me zemër jashtë kraharorit/ Vogëlushja i nënshtrohet operacionit me 50 mjekë

Kuriozitete

Lind me zemër jashtë kraharorit/ Vogëlushja i nënshtrohet operacionit me 50 mjekë

Publikuar

-

Një foshnje që kishte nevojë për ndërhyrje kirurgjikale sapo u lind i ka mbijetuar operacionit, duke u bërë kështu e para në Britaninë e Madhe që ia del mbanë.

Vanellope Hope Wilkings u diagnostikua me ectopia cordis (zemër jashtë kafazit të brinjëve) që kur e ëma ishte 9 muajshe shtatzënë. Ekoja tregoi se zemra dhe një pjesë e stomakut të foshnjes po zhvilloheshin jashtë trupit të saj.

Kirurgët mendonin se do të ishte e pamundur mbijetesa e foshnjës dhe prandaj e këshilluan nënën e saj të abortonte. Naomi Findlay, nëna, tha se aborti s’ishte mundësi fare.

Një staf prej  50 vetash mori pjesë në operacion. Në momentin që u lind, Vanellope u mbështoll me një qese plastike sterile dhe u fut në dhomën e anestezisë. Operacioni i parë formoi linja ushqyese për zemrën. Pas 50 minutash, gjendja e saj ishte e qëndrueshme.

Çdo gjë tjetër është në rregull dhe me kalimin e kohës Vanellope do të jetë një fëmijë si gjithë të tjerët./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: