Connect with Us

“Një planet i ngjashëm me tokën”, NASA jep lajmin e jashtëzakonshëm

Life Style

“Një planet i ngjashëm me tokën”, NASA jep lajmin e jashtëzakonshëm

Publikuar

-

Për herë të parë në historinë e saj NASA ka bërë publik një lajm të rëndësishëm që vërteton ekzistencën e sistemeve të tjera planetare në hapësirë.
Teleskopi i NASA-s ka zbuluar 8 planete të reja të lidhur me një sistem të largët diellor të quajtur Kepler-90.

Zbulimi i madh plotësohet me një planet që është i ngjashëm me tokën, i cili quhet Kepler-90 i.

Ky sistem diellor gjendet 2500 vite dritë larg nga Toka, dhe ndër planetet e tjera Kepler-90 i është më i vogli.

Zëdhënësi i NASA-s tha:

Për herë të parë teleskopi Kepler ka arritur të gjejë një numër kaq të madh planetesh. Për më tepër zbulimi i planetit të ngjashëm me Tokën është shumë i rëndësishëm. Sipërfaqja e tij mund të jetë shkëmbore dhe nuk dihet nëse ka jetë, pasi nuk është zbuluar ende nëse ka ose jo një atmosferë të trashë.”
Zbulimi i këtij sistemi diellor u bë me ndihmën e rrjetit të avancuar të Google i cili me të dhënat e tij ndihmon NASA-n për zbulime të reja.

Agjencia hapësinore konfirmoi se duke përdorur sistemin AI të Google, NASA do të gjejë planete të tjera që mund të kenë jetë.

Probabiliteti për të gabuar me këtë mënyrë të re të zbulimit është 1 në 10 000./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: