Connect with Us

Gabimet që bëjmë të gjithë në dush

Kuriozitete

Gabimet që bëjmë të gjithë në dush

Publikuar

-

Shumë nga ne besojnë se të bësh një dush nuk duhet rregulla, mirëpo duhet ta kuptoni që kjo gjë është gabim. Nëse doni një lëkurë të shëndetshme ju duhet t’iu përmbaheni disa rregullave.

Temperatura e lartë e ujit

Uji i nxehtë bën që të kemi lëkurë më të thatë. Kur pastroheni me ujë të nxehtë të keni kujdes sepse kjo temperaturë e lartë e ujit shkakton irritim të lëkures, largon yndyrën nga trupi duke e lënë të pa mbrojtur, rrit rrjedhjen e gjakut si dhe dërgon drejtë skuqjes dhe inflamacioneve.

Kohëzgjatja e dushit, qëndrimi i gjatë në dush!

Si për shembull uji i nxehtë, kohëzgjatja e larjes, nëse ne qëndrojmë më shumë se dhjetë minuta dhe hedhim ujë të nxehtë kjo është gabim sepse do të filloj trupi të na skuqet dhe kruhet, kështu që kujdes ta keni parasysh këtë gjë.

Përdorimi i shpeshtë i sapunit për të bërë shkumë

Një tjetër gjë që duhet t’i kushton vëmendje është shkuma që krijoni përmes sapunit (xhelit). Nuk duhet ta aplikoni drejtpërdrejtë në trupin tuaj, fillimisht duhet ta hidhni në sfungjerin tuaj pastaj ta fërkoni trupin me të. Kujdes nuk është e domosdoshme që çdo herë të përdorni shkumë për trupin tuaj!

Përdorimi i dorashkave të vjetra dhe të lagëta

Kujdes me përbormin e sfungjerit apo dorëzës për pastrim, sepse në to qëndrojnë shumë baktere prandaj është shumë mirë që ato të ndërrohen çdo katër (4) javë.

Tjetër gjë që duhet të dini është se sfungjeri duhet të thahet.

Tharja e trupit në mënyrë të pa rregullt

Pasi keni përfunduar me dushin, kujdes mënyrën se si thani trupin tuaj, është mirë që peshqiri të jetë i butë dhe jo ndonjë material irritues. Pas tharjes është mirë të përdorni kremin për lëkurën tuaj, që ajo të mbetet e qetë dhe e shëndetshme. Mënyra e ‘ashpër’ e tharjes së trupit do ta skuq lëkurën tuaj, kështu që kujdes!

/CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: