Connect with Us

S’duhet t’i mbani më shumë se kaq ushqimet që teprojnë natën e fundvitit

Kuriozitete

S’duhet t’i mbani më shumë se kaq ushqimet që teprojnë natën e fundvitit

Publikuar

-

Meqë darkën e fundvitit e duam sa më të bollshme të mundshme, ta merr mendja se kurrën e kurrës nuk i ha dot të gjitha brenda natës. Kështu përgjatë dy, tre, katër ditëve shpëtojmë nga të gatuarit dhe kthehemi e hamë gjithçka teproi nga ajo darkë.

Nëse nuk e ruani ushqimin në kushtet e duhura dhe brenda një afati të caktuar kohor do të rrezikoni helmimin.

Frutat dhe perimet nuk përbëjnë fort problem, ndërkohë që ushqimet proteinike (mish, peshk, vezë) kanë rrezikshmëri të lartë.

Proshuta

Kripa e ruan gjatë proshutën, kështu nëse do ta mbani në frigorifer do të mund ta konsumoni edhe në javët në vazhdim.

Mishi derrit

Që të mund ta hani duhet ta fusni menjëherë në ngrirje dhe maksimumi ta konsumoni brenda 48 orëve. Mishi i gatuar duhet të ngrohet jo më shumë se një herë, përndryshe mund të nxisni një helmim të mundshëm.

Mishi i pulës

E njëjta gjë vlen për të, njësoj si ai i derrit. Mos e mbani më shumë se 48 orë në frigorifer dhe sigurohuni që pula të jetë pjekur mirë. Përndryshe pas 72 orëve do të ndjeni dhimbje trupi, diarre dhe rritje temperature.

Prodhime deti

Nëse janë të papjekura mos i mbani më shumë se 1 ditë, nëse po jo më gjatë se 48 orë.

Perime të pjekura

Perimet mund t’i konsumoni deri në 3 ditët e ardhsme, por vetëm po i futët në frigorifer ama. Nëse i keni harruar më shumë se 4 orë jashtë, flakini tej./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: