Connect with Us

S’duhet t’i mbani më shumë se kaq ushqimet që teprojnë natën e fundvitit

Kuriozitete

S’duhet t’i mbani më shumë se kaq ushqimet që teprojnë natën e fundvitit

Publikuar

-

Meqë darkën e fundvitit e duam sa më të bollshme të mundshme, ta merr mendja se kurrën e kurrës nuk i ha dot të gjitha brenda natës. Kështu përgjatë dy, tre, katër ditëve shpëtojmë nga të gatuarit dhe kthehemi e hamë gjithçka teproi nga ajo darkë.

Nëse nuk e ruani ushqimin në kushtet e duhura dhe brenda një afati të caktuar kohor do të rrezikoni helmimin.

Frutat dhe perimet nuk përbëjnë fort problem, ndërkohë që ushqimet proteinike (mish, peshk, vezë) kanë rrezikshmëri të lartë.

Proshuta

Kripa e ruan gjatë proshutën, kështu nëse do ta mbani në frigorifer do të mund ta konsumoni edhe në javët në vazhdim.

Mishi derrit

Që të mund ta hani duhet ta fusni menjëherë në ngrirje dhe maksimumi ta konsumoni brenda 48 orëve. Mishi i gatuar duhet të ngrohet jo më shumë se një herë, përndryshe mund të nxisni një helmim të mundshëm.

Mishi i pulës

E njëjta gjë vlen për të, njësoj si ai i derrit. Mos e mbani më shumë se 48 orë në frigorifer dhe sigurohuni që pula të jetë pjekur mirë. Përndryshe pas 72 orëve do të ndjeni dhimbje trupi, diarre dhe rritje temperature.

Prodhime deti

Nëse janë të papjekura mos i mbani më shumë se 1 ditë, nëse po jo më gjatë se 48 orë.

Perime të pjekura

Perimet mund t’i konsumoni deri në 3 ditët e ardhsme, por vetëm po i futët në frigorifer ama. Nëse i keni harruar më shumë se 4 orë jashtë, flakini tej./CityNews

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Më thuaj shenjën e horoskopit, të të them sëmundjen sipas pjesës së trupit

Publikuar

-

Nga

Disa astrologë besojnë ende se çdo shenjë e zodiakut ka një pjesë të trupit që shkon me shenjën e tyre .Në thelb, mjekët besonin se çdo shenjë e zodiakut kishte ndikim mbi një pjesë të caktuar të trupit tuaj, që mund të nënkuptojë se mund të ndjeni dhimbje ose të keni ndërlikime mjekësore në ato zona […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Frikacakë dhe nervozë/ Zbuloni 5 shenjat e horoskopit më të stresuara në zodiak

Publikuar

-

Nga

Binjakët Binjakët nervozohen kur kafshojnë më shumë sesa mund të përtypin, që është diçka që ata bëjnë gjatë gjithë kohës. Ata mërziten dhe nervozohen nese nuk bëjnë një punë të mirë ose se do ta zhgënjejnë dikë.Kur Binjakët janë me nerva, reagimi i parë janë të ecurat nëpër dhomë. Kjo i ndihmon të qartësojnë mendjen […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

FOTO-Shkalla më e famshme në botë/ Pas filmit “Joker”, turistët po bëjnë namin në këtë zonë

Publikuar

-

Nga

Trendet në rrjetin më të përdorur social “Instagram”, po ndryshojnë cdo ditë e më shumë. Këtë herë “fiksimi” më i ri i përdoruesve është një dhe i vetëm: shkallët e Joker- it. Pasi pushtoi kinematë fillimin e këtij muaji,admiruesit e “Joker”, janë duke rikrijuar imazhin e rolit të portretizuar nga Joaquin Phoenix, i cili në […]

LEXO TE PLOTE