Connect with Us

Mos shkoni në këtë vend për Shën Valentin/ Festa është e ndaluar me ligj 

Kryesore Show Biz

Mos shkoni në këtë vend për Shën Valentin/ Festa është e ndaluar me ligj 

Publikuar

-

Ka një vend të botës, në të cilin ndalohet festimi i ditës së Shën Valentinit. Një gjykatë lokale në Pakistan ndaloi një vit më parë festimet e ditës së të dashuruarve në vendet publike dhe tashmë janë paralajmëruar mediat, që mos ta promovojnë 14 Shkurt.

Në një mesazh në “Twitter”, Autoriteti Pakistanez për Rregullimin e Mediave Elektronike ka thënë se, ndalimi i vitit të kaluar është ende në fuqi dhe u ka bërë thirrje vendeve të “braktisin promovimet” e festës.

Në shkurt të vitit 2017-s, Gjykata e Lartë në Islamabad ka ndaluar festimet në vendet publike dhe zyrat qeveritare brenda shtetit. Po ashtu, ka urdhëruar mediat të mos publikojnë asgjë që lidhet me këtë ditë.

Abdul Waheed ka thënë se, në atë kohë i ka kërkuar gjykatës “të vendosë kundër promovimit të kësaj feste, sepse ai ka besuar se mediat e shtypura dhe ato elektronike e prezantojnë atë ditë, sikur të ishte pjesë e kulturës sonë”.

Më 2016-n, presidenti pakistanez, Mamnoon Hussain, i ka bërë thirrje popullit me shumicë myslimane për të mos e festuar këtë ditë, sepse nuk është traditë myslimane, mirëpo Perëndimore.

“Dita e Shën Valentinit nuk ka lidhje me kulturën tonë dhe duhet të ndalohet”, ka thënë ai./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore Show Biz

“S’ka fjalë për ta përshkruar”/ Jonida Maliqi i kushton fjalët e veçanta babait të saj për ditëlindje

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi, shpesh poston foto ose video nga përditshmëria e saj në rrjetet sociale. Së fundmi ajo ka treguar se këtë të hënë i ati i saj feston ditëlindjen. Me rastin e kësaj dite të veçantë, Jonida ka zgjedhur të publikojë një foto me të atin. Në foton në fjalë këngëtarja po i […]

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

“Emmy Awards”/ Cilët ishin filmat që “mrekulluan” botën dhe fituan çmimet e rëndësishme

Publikuar

-

Nga

“Emmy Awards” ka “gozhduar” përpara ekranit fansat e filmave ku mbrëmjen e djeshme morën çmimet më të rëndësishme. Ceremonia dedikuar prodhimeve më të mira filmike, kishte eventin e 71-të dhe sigurisht  në të nuk munguan çmimet. Ceremoninë që u mbajt në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles shpalli fitues në kategorinë “Filmi më i […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

“Konkurrenca ishte e fortë”/ “Emmy Awards”, zbuloni kush ishin të veshurat më bukur në tapetin e kuq

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles, u zhvillua edicioni i 71-të të “Emmy Awards”. Yjet ishin veshur për të konkurruar njëra-tjetrën fuqishëm në tapetin e kuq ku mes tyre u dalluan Kim Kardashian, Emilia Clarke, Zendaya dhe Mandy Moore te cilat ishin në mesin e të famshmeve që mahnitën me look-un […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: