Connect with Us

Studiuesit tregojnë: Konsumimi i kosit mbron nga sëmundjet e zemrës

Kuriozitete

Studiuesit tregojnë: Konsumimi i kosit mbron nga sëmundjet e zemrës

Publikuar

-

Sipas një studimi të publikuar në ‘American Journal of Hypertension’ konsumimi i kosit ul rrezikun për tu prekur nga sëmundjet e zemrës. Ka dhe shumë benefite të tjera të tij që lidhen me shëndetin.

Grupi i cili u mor me këtë studim, mori shumë pjesmarrës për ti analizuar, dhe shumica nga ato vuanin nga sëmundjet e zemrës, dhe nga presioni i lartë i gjakut.

Sipas studimit të kryer, u vu re se konsumimi i kosit në mënyrë të vazhdueshme, ndikon në shëndet dhe mund të ulë sëmundjet e zemrës që mund të keni në të ardhmen.

Pjesmarrësit në këtë studim, konsumonin kos dy herë në javë, dhe kanë 20% më shumë shanse për të reduktuar sëmundjet që mund të vijnë në të ardhmen. Pra nëse doni që të jetoni sa më gjatë duhet që kosi të jetë i pandashëm në përditshmërinë tuaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: