Connect with Us

Ushtrimet që duhet të bëni për të shmangur rrudhat

Life Style

Ushtrimet që duhet të bëni për të shmangur rrudhat

Publikuar

-

Në fytyrë ndodhen rreth 70 muskuj dhe ka disa ushtrime që duhen ndjekur, të lehtë dhe zbavitës që mund ti ndjekim në çfarëdo lloj situate.

Këto ushtrime mund ti bëni në mëngjes, ose në mbrëmje, ose kur jeni ndaluar në semafor apo dhe para kompjuterit në punë.

Ngrohja

Në fillim shtrijmë muskujt, si për shëmbull duke zgjatur sytë, duke bërë buzëqeshje të madhe, duke e mbajtur gjuhën në qiellzë.Mos harroni ndonjë cikël fyrmëmarrje të thellë, duke relaksuar barkun dhe duke ulur diafragmën, për tu përqendruar.

Për qafën

Vendosni të dyja duart mbi dekolte dhe zgjasni qafën. Ngrini mjekrën tuaj në tavan dhe lëvizni para nofullën poshtë. Mbajeni këtë tension për pesë sekonda e më pas pushoni. Përsëriteni këtë ushtrim pesë herë.

Pastaj vendosini duart grusht nën mjekër, hap gojën teksa ushtroni tension në anën e kundërt me duart tuaja. Edhe këtë ushtrim përsëriten pesë herë.

Për gojën dhe faqet

Fryjini faqet dhe mbajeni këtë pozicion për dhjetë sekonda e më pas pushoni. Përsëriteni pesë herë. Pastaj me alternativë fryni njëherë faqen e djathtë dhe një herë faqen e majtë.Për një ushtrim më intensiv mund të ushtroni presion mbi buzë me një gisht për të mos dalë ajri nga goja dhe me tjetrën shtyni faqen brenda.

Për gojën dhe mjekrën

Tërhiqni buzët derisa të zbuloi dhëmbët si një buzëqeshje vesh më vesh. Pastaj shqiptoni në mënyrë alternative dhe ngadaltë shkronjat U dhe X, duke i përsëritur të paktën pesë herë.

Për zonën e syve

Vendosni dy gishta nën vetull, dhe gishtin e madh tek sytë. Hapi dhe mbylli sytë lehtësisht, duke bërë rezistencë me lëvizjen me gishta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE