Connect with Us

Si të gatuajmë vezën me makinë llogaritëse

Life Style

Si të gatuajmë vezën me makinë llogaritëse

Publikuar

-

Gatimi i një veze duket si një nga ato gjëra që do të konsideroheshin të parat që mëson një njeri, i cili nis të gatuajë. Por, sikurse ka thënë edhe fizikani Milosz Panfil, kjo është një gjë që askush prej nesh nuk e bën dot dhe aq mirë.

Pyetja në këtë rast është: Pse? E pra, për arsye të thjeshtë që ka të bëjë me faktin se kur ne marrim një vezë, asnjëherë nuk jemi të ndërgjegjshëm për kompleksitetin e faktorëve që ndikojnë në zierjen e saj.

Sipas specialistit, vlimi i një veze të vogël nuk është i njëjtë me vlimin e një veze të madhe. Duhet të marrim parasysh shumë faktorë të tjerë, veçanërisht një që nuk do të kishte kaluar kurrë mendjet tona: lartësia mbi nivelin e detit në vendin ku ndodhemi.

Vetëm duke menduar për të gjithë këta faktorë do të jemi në gjendje të dimë sa kohë na duhet për të zier mirë një vezë.

Për të kuptuar sa kohë na duhet që të ziejmë vezën, është e nevojshme të merret parasysh ky ekuacion që shihet në foton e mëposhtme, i hartuar nga profesor Panfil.

cats

Meqë shumica dërrmuese nuk do të ishte në gjendje ta zgjidhë ekuacionin, shkencëtari e ka bërë punën edhe më të lehtë. Ai ka krijuar këtë kalkulator të vogël dixhital, përmes së cilit mund të marrim përgjigjen pa shumë vështirësi.

Veç kësaj, fizikani siguron këshilla të tjera që janë të nevojshme për t’u ndjekur në mënyrë që veza të jetë e përsosur. Ju duhet të vendosni gjysmë lugë kripë në ujë të bollshëm.

Preferohet që gjithmonë të përdoren vezët që janë në temperaturën e dhomës dhe jo ato që rrinë në frigorifer. Gjithashtu, pasi ta keni lënë vezën të ziejë aq kohë sa ju ka thënë ekuacioni, këshillohet ta vendosni atë në ujë të ftohtë për jo më shumë se dy minuta.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

Si të kuptoni cilën aromë parfumi duhet të zgjidhni? Zbuloni çfarë thotë shkenca për lëkurën tuaj

Publikuar

-

Nga

Sipas një studimi të fundit nga Lisa Hipgrave, nga The International Fragrance Association, thuhet se aroma jonë natyrale e trupit duhet të ndërveprojë me parfumin të cilin ju zgjidhni.

“Çdo njeri ka një aromë unike, që ne besojmë se lidhet me sistemin imunitar dhe ndikohet nga ku jetojmë dhe nga çfarë hamë. Kjo do të thotë se zgjedhja e një parfumi nuk varet vetëm nga notat e parfumit, por edhe nga mënyra si do të ndërveprojë me erën natyrale të trupit.”

Për lëkurat e yndyrshme rekomandohen parfume me nota delikate dhe frutore. Me kalimin e orëve, këto aroma intensifikohen dhe qëndrojnë më gjatë. Kërkoni për parfume me limon, dëllinjë, bergamot, vanilje, myshk dhe mente.

Për lëkurat e thata rekomandohen aroma të pasura, drunore dhe pikante pasi janë më jetëgjata se në lëkurat e yndyrshme. Kërkoni parfume me piper të kuq, kardamom dhe qimnon. Nëse anoni nga parfumet unikë, kërkoni për nota shafrani, karafili dhe nenexhiku.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Koka e një luani dhe bishti i një dragoi/ Shokohet 19 vjeçari, kap peshkun e pazakontë gjatë peshkimit

Publikuar

-

Nga

Sy gjigandë dhe një bisht tepër i madh për një peshk normal. 19-vjeçari Oscar Lundahl gjatë peshkimit është habitur kur ka parë që në grepin e tij ra një peshk tjetër aspak i zakontë.

Ndërkohë që priste, Oscar thotë se ndjeu diçka vërtet të madhe që po tërhiqte grepin dhe reagoi menjëherë.

Në një intervistë për mediat, Oscar shpjegoi:

Nuk kam parë diçka të tillë më parë. Duket shumë i çuditshëm, pak si dinosaur. Unë nuk e dija se çfarë lloji peshku ishte, por kolegu im ishte më informuar.”

Sipas ekspertëve në Norvegji ku u kap edhe peshku, bëhet fjalë për ‘ratfish’ një i ‘afërm’ me peshkaqenin dhe është rreth 300 milion vjet e vjetër si specie.

Emri i tyre latin Chimaeras Monstrosa Linnaeus rrjedh nga një përbindësh mitik grek me kokën e një luani dhe bishti të një dragoi.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Mos e bëni këtë gabim”/ Ekspertët e kibernetikës tregojnë rrezikun e marrjes “borxh” të karikuesit

Publikuar

-

Nga

Keni marrë borxh një karikues të dikujt që nuk e njihni? Keni bërë një gabim shumë të madh. Sipas ekspertëve të sigurisë kibernetike ky është një gabim i madh.

Eksperti Charles Henderson thotë se:

“Në 2019, kjo përbën një gabim shumë të madh. Ka disa gjëra në jetë që nuk mund t’i marrësh borxh. Nëse jeni në një udhëtim dhe papritmas kuptoni se keni harruar mbathjet e çorapet. Besoj se nuk do t’i kërkonit një bashkudhëtari që t’ia merrni borxh? Do të shkonit në një dyqan e do të blinit të reja”, nënvizon ai.

Henderson udhëheq një ekip hakerash që klientët i punësojnë për të thyer sistemet e kompjuterëve të tyre me qëllim që të zbulojnë pikat e dobëta. Që kur hakerat kanë gjetur mënyrën për të implantuar karikuesit me viruse që mund të “rrëmbejnë” pajisje dhe kompjuterë, ekipi i tij i këshillon klientët që të bëhen paksa mosbesues ndaj karikuesve të të tjerëve.

LEXO TE PLOTE