Connect with Us

Si të gatuajmë vezën me makinë llogaritëse

Life Style

Si të gatuajmë vezën me makinë llogaritëse

Publikuar

-

Gatimi i një veze duket si një nga ato gjëra që do të konsideroheshin të parat që mëson një njeri, i cili nis të gatuajë. Por, sikurse ka thënë edhe fizikani Milosz Panfil, kjo është një gjë që askush prej nesh nuk e bën dot dhe aq mirë.

Pyetja në këtë rast është: Pse? E pra, për arsye të thjeshtë që ka të bëjë me faktin se kur ne marrim një vezë, asnjëherë nuk jemi të ndërgjegjshëm për kompleksitetin e faktorëve që ndikojnë në zierjen e saj.

Sipas specialistit, vlimi i një veze të vogël nuk është i njëjtë me vlimin e një veze të madhe. Duhet të marrim parasysh shumë faktorë të tjerë, veçanërisht një që nuk do të kishte kaluar kurrë mendjet tona: lartësia mbi nivelin e detit në vendin ku ndodhemi.

Vetëm duke menduar për të gjithë këta faktorë do të jemi në gjendje të dimë sa kohë na duhet për të zier mirë një vezë.

Për të kuptuar sa kohë na duhet që të ziejmë vezën, është e nevojshme të merret parasysh ky ekuacion që shihet në foton e mëposhtme, i hartuar nga profesor Panfil.

cats

Meqë shumica dërrmuese nuk do të ishte në gjendje ta zgjidhë ekuacionin, shkencëtari e ka bërë punën edhe më të lehtë. Ai ka krijuar këtë kalkulator të vogël dixhital, përmes së cilit mund të marrim përgjigjen pa shumë vështirësi.

Veç kësaj, fizikani siguron këshilla të tjera që janë të nevojshme për t’u ndjekur në mënyrë që veza të jetë e përsosur. Ju duhet të vendosni gjysmë lugë kripë në ujë të bollshëm.

Preferohet që gjithmonë të përdoren vezët që janë në temperaturën e dhomës dhe jo ato që rrinë në frigorifer. Gjithashtu, pasi ta keni lënë vezën të ziejë aq kohë sa ju ka thënë ekuacioni, këshillohet ta vendosni atë në ujë të ftohtë për jo më shumë se dy minuta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

“Njerëzit mendonin se isha e adoptuar”/ Njihuni me dy binjaket më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Nga

Motrat 20 vjeçare nga Mbretëria e Bashkuar kanë fituar famë falë dallimeve të tyre të habitshme. Edhe pse kanë të njëjtën datë lindjeje pamja e tyre nuk e tregon aspak faktin se janë motra, aq më pak binjake. Siç është raportuar nga Inside Edition mamaja e Marias dhe Lucit është nga Jamaica ndërsa babai i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Ojkys i rikthehet kujtesa, qorton Zejnepin që e braktisi/ Ja çfarë do të ndodhë nesër në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Ugur i tregon nënës së tij që Ojky vuan nga një sëmundje. Xhandan vendos të shesë makinën për të paguar terapinë e Ojkysë. Xhemal kërkon të kalojë kohë me Ojkyn dhe Zejnep e ndihmon. Ugur ndodhet në rrezik. Ai kërkon paratë nga Sabriu por kërcënohet me jetë. Ugurin e lënë pa ndjenja dhe e çojnë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E urreni qafën e trashë dhe fytyrën e mbushur/ 13 këshillat më efikase që iu ndihmojnë të digjni kaloritë e tepërta në këto pjesë

Publikuar

-

Nga

Shtimi i kileve të tepërta duket më së shumti në fytyrë. E vërteta është se shtimi i kileve në pjesën e qafës apo fytyrës nuk janë gjithnjë për shkak të ushqimeve por edhe mënyrës se si flini apo qëndrimit të trupit. Bright Side ka studiuar të gjithë faktorët që ndikojnë në marrjen e kileve të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Bashkëshorti i saj ishte në mision ushtarak/ Gruaja realizon kartolinën prekëse për festat e fundvitit

Publikuar

-

Nga

Ky muaj festiv është koha perfekte për të kaluar sa më shumë kohë pranë familjes dhe për të ndjerë dashurinë dhe ngrohtësinë familjare. Por kjo nuk është çdo herë e mundur për kryefamiljarët të cilët janë në shërbim ushatrak. Këtë e ka treguar dhe Danielle Cobbo e cila ka realizuar një foto me fotoshop duke […]

LEXO TE PLOTE