Connect with Us

Porsche ndalon prodhimin e makinave me naftë

Teknologji

Porsche ndalon prodhimin e makinave me naftë

Publikuar

-

Shefi ekzekutiv i Porsche, Oliver Blume, ka deklaruar se do të ndalojë prodhimin e makinave me naftë.

Vendimi i Blume u nxit nga skandali i kompanisë bashkëpunuese Volksëagen në 2015, e cila kishte mashtruar me parametrat e ndotjes.

Më tej shefi i Porsche ka deklaruar se kompania e tij do të përqëndrohet tek prodhimi i makinave me motor benzine, elektrikë dhe hibrid.

Sipas Blume, motorët me benzinë, janë më të përshtatshëm për garat sportive.

Ndër të tjera ai ka shtuar se Porsche nuk ka prodhuar asnjëherë motorë me naftë, pasi ka huazuar ato të kompanisë “Audi”.

Kujtojmë se makinat me naftë në një periudhë të caktuar, janë të ndaluar në disa qytete gjermane, masë kjo e cila është marrë për të minimizuar ndotjen mjedisore. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Rivali më i ri i Netflix dhe Youtube/ Aplikacioni transmetues me forma të shkurtra

Publikuar

-

Nga

Shërbimi i parë lëvizës i Quibi filloi në SH.B.A të hënën, me gjithë shqetësimet që shpërthimi i koronavirusit mund të ndikojë në shikimin e tij. Kompania ka rritur me $ 1.8bn (1.47bn £) për projektin që synon të rivalizojë Netflix dhe YouTube. Shfaqjet e Quibi janë 10 minuta ose më të shkurtra dhe filmat janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Google “gjurmon” qytetarët gjatë pandemisë

Publikuar

-

Nga

Google do të ndjekë publikisht lëvizjet e njerëzve gjatë pandemisë koronavirus. Firma e teknologjisë do të publikojë detaje për llojet e ndryshme të vendeve ku njerëzit do të shkojnë në një bazë qarku në Britani të Madhe, si dhe të dhëna të ngjashme për 130 vende të tjera. Plani është të lëshojë një azhurnim të […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE