Connect with Us

Këto ushqime nuk duhet t’i lani kurrë para gatimit

Life Style

Këto ushqime nuk duhet t’i lani kurrë para gatimit

Publikuar

-

Na ndodh të gjithëve që para se të gatuajmë t’i lajmë produktet që do të hamë. Mirëpo jo në të gjitha rastet funksionon kështy. Kjo pasi ndonjëherë larja e perimeve apo ushqimeve ka rrezik të jetë edhe e dëmshme për shëndetin.

Arsyet i gjeni më poshtë: Nqs keni menduar që deri më sot tëlani këto ushqime i hiqni të gjitha bakteret, është koha të mendoheni dhe njëherë pasi të keni lexuar këtë artikull:

Pula dhe peshku: Zakonisht e lani pulën në lavaman para se ta gatuani atë? Nëse po, mund të jetë koha për ta lënë këtë zakon. Jo vetëm që nuk eliminon ndonjë baktere nga ushqimi juaj, por mund të rrisë rrezikun e ndotjes. Duke larë pulën e papërpunuar në lavaman, me shumë mundësi mund të përhapni bakteret në të gjithë kuzhinë tuaj. E vetmja mënyrë efektive për të hequr qafe bakteret është të gatuhet.

Mishi I kuq: po aq e rrezikshme sa larja e pulaës dhe peshkut, në aspektin e përhapjes së baktereve. Por përveç kësaj ju jeni duke i shtuar lagështi mishit kur e lani atë. Lagështia e shtuar gjatë larjes do të krijojë avull që gjithashtu do të ndikojë në shije.

Kërpudhat: Si mishi, ashtu dhe kërpudhave I ndryshohet shija në momentin që I lani. Kjo nuk i bën ato të rrezikshme. Kërpudhat janë jashtëzakonisht shumë absorbues, kështu që mbajini ato larg nga kontakti I gjatë me ujin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE