Connect with Us

Shkencëtarët gjetën më në fund pse disa njerëz e URREJNË të të përqafojnë

Kuriozitete

Shkencëtarët gjetën më në fund pse disa njerëz e URREJNË të të përqafojnë

Publikuar

-

Për njerëzit që nuk janë pro përqafimit, jeta ndonjëherë mund të jetë sfiduese dhe e vështirë. Nuk do ta dish asnjëherë, kur dikush që nuk të njeh mirë vendos të të përqafojë.

Në këtë situatë, nuk ke zgjidhje tjetër veçse të qeshësh dhe të bësh të njëjtin veprim. Shkenca ka zbuluar tashmë pse disa njerëz e urrejnë të përqafojnë.

Sipas ekspertëve, edukimi mund të jetë çelësi pse një person do apo nuk do që të përqafojë të tjerët.

“Tendenca jonë për të patur kontakt fizik është shpesh një produkt i përvojave tona të hershme të fëmijërisë”, thotë profesoresha Suzanne Degges-White, e cila është pjesë e studimit.

Një studim në 2012-n zbuloi se njerëzit që u rritën nga prindër që përqafojnë ishin më të prirur për ta vijuar traditën. Studimi gjithashtu zbuloi se “përqafimi është një element i rëndësishëm në edukimin emocional të një fëmije”.

Studiuesit sugjerojnë që njerëzit të cilët nuk ishin përqafuar nga prindërit e tyre kur ishin fëmijë, mund të ndihen jokomod kur mendojnë përqafimin.

Por nga ana tjetër në mënyrë konfuze, rritja e një personi pa u përqafuar mund të ketë efekt të kundërt. Disa fëmijë rriten dhe ndihen “të uritur” për të përqafuar njerëzit.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Përjetimi i emocioneve gjatë ndeshjes/ Rreziku që u kanoset tifozëve të zjarrtë

Publikuar

-

Nga

Tifozët e zjarrtë dhe fanatikë të futbollit përjetojnë nivele stresi të rrezikshme. Sipas disa studimeve tifozët përjetojnë një nivel intensiv të stresit fizik kur shikojnë ndeshjet e skuadrave të tyre të zemrës dhe kjo mund t’i vendosë para një ataku në zemër. Studimet e kryera nga Oxford kanë testuar pështymën e fansave brazilianë  gjatë humbjes […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk arrijnë dot t’i fshehin emocionet/ 4 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Gaforret kanë tendëncën të analizojnë çdo situatë. Gaforret janë shumë kuriozë dhe duan të dinë çdo gjë rreth gjithçkaje. Kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm ata janë në agoni për orë, ditë apo edhe javë të tëra duke peshuar anët negative dhe pozitive të këtij vendimi. I frikësohen shumë refuzimit nga njerëzit që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Manipulues dhe kokëfortë/ Tiparet më negative për çdo shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Demi ka tendencën që ti bëjë gjërat në mënyrë shumë impulsive për shkak se edhe si natyrë është shumë impulsive. Nëse diçka nuk ka të bëjë me idenë e tyre atyre nuk u intereson aspak kjo gjë. Demi Ata janë shumë posesivë, materialist dhe dembelë. Ndonjëherë duhet forcë tu mësosh atyre rregullat pasi janë […]

LEXO TE PLOTE