Connect with Us

Jo vetëm bajamet! Këto janë 6 llojet e frutave të thata që janë po aq të shëndetshme

Life Style

Jo vetëm bajamet! Këto janë 6 llojet e frutave të thata që janë po aq të shëndetshme

Publikuar

-

Bajamet janë një nga frutat e thata më të vlerësuara së fundmi, megjithatë nuk janë të vetmet fruta të thata që janë të shëndetshme për trupin tonë.

Edhe arrat, lajthitë, kikirikët janë të larta në proteina, fibra, yndyrna të shëndetshme dhe magnez që mund t’ju mbajnë të ngopur dhe gjithashtu ndihmojnë për kocka dhe muskuj më të forte.

Këto lloje frutash të thata duhen shtuar në dietën tuaj ushqimore:

1.Arra braziliane

Këto arra përmbajnë shumë selen, një mineral i përfshirë në prodhimin e hormoneve të tiroides dhe kjo është vendimtare në funksionin antioksidues për procese që na mbrojnë nga kanceri.

Është gjithashtu e mrekullueshme për lëkurën e flokëve dhe për shëndetin e thonjve. Një studim madje tregoi një ndikim të menjëhershëm në përmirësimet e kolesterolit në gjak brenda nëntë orëve të gëlltitjes së saj.

Megjithatë këto janë arra të mëdha dhe duhen konsumuar vetëm  dy ose tre ditë për të marrë përfitimet e tyre.

2.Arra Macadamia

Arrat Macadamia janë të pasura me vitamina B1, mangan dhe baker. Gjithashtu dhe përmbajnë yndyrë të shëndetshme monounsaturated, lloji i gjetur në avokado dhe vaj ulliri.

3.Kikirikë

Kikirikët në të vërtetë janë pjesë e familjes së fasules dhe janë një burim i mirë i proteinave dhe përmbajnë shumë vitamina e minerale të ndryshme, si magnez dhe fosfor.

Nuk duhen konsumuar me shumicë pasi janë super kalorike.

4.Fistikë

Këto kokrra të vogla janë fantastike  për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë ushqyese dhe antioksidante. Ata janë një nga arrat me përqendrim më të lartë të lutein dhe zeaxanthin, të dyja promovojnë shëndetin e syve.

5.Arra

Arrat janë një burim bimore i acideve yndyrore omega-3, të cilat janë thelbësore për dietën dhe ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ata janë pak më të larta në kalori dhe yndyrë në krahasim me arrat e tjera, por është yndyrë e shëndetshme që trupi juaj ka nevojë  për të.

6.Arra amerikane

Arrat amerikane janë një nga burimet dietetike më të njohura të vitaminës E. Ata janë gjithashtu një burim i madh i tiaminit, një vitaminë B që luan një rol kyç në metabolizmin e energjisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nuk arrijnë dot t’i fshehin emocionet/ 4 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Gaforret kanë tendëncën të analizojnë çdo situatë. Gaforret janë shumë kuriozë dhe duan të dinë çdo gjë rreth gjithçkaje. Kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm ata janë në agoni për orë, ditë apo edhe javë të tëra duke peshuar anët negative dhe pozitive të këtij vendimi. I frikësohen shumë refuzimit nga njerëzit që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Manipulues dhe kokëfortë/ Tiparet më negative për çdo shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Demi ka tendencën që ti bëjë gjërat në mënyrë shumë impulsive për shkak se edhe si natyrë është shumë impulsive. Nëse diçka nuk ka të bëjë me idenë e tyre atyre nuk u intereson aspak kjo gjë. Demi Ata janë shumë posesivë, materialist dhe dembelë. Ndonjëherë duhet forcë tu mësosh atyre rregullat pasi janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kursejnë aspak/ 3 faktet që nuk i dinit rreth shenjës së Demit

Publikuar

-

Nga

Një nga tiparet më të mira të Demit është se janë shumë të qetë. Në përgjithësi Demi është një nga shenjat më të qeta të zodiakut. Tokai  ndihmon ata që të qëndrojnë të qetë në situata stresuese. Nuk është  një shenjë dembele Ata punojnë shumë për të qenë në gjendje të jetojnë jetën me luksin […]

LEXO TE PLOTE