Connect with Us

Teoria e çuditshme e mjekut: Përpara se ti them familjeve lajmin e humbjes, kontrolloj Facebook-un e viktimës

Kuriozitete

Teoria e çuditshme e mjekut: Përpara se ti them familjeve lajmin e humbjes, kontrolloj Facebook-un e viktimës

Publikuar

-

Louis M Profeta është një mjek i urgjencës së St Vincent në Indianapolis, SHBA  dhe pak ditë më parë në një letër të hapur në Linkedin u shpreh se përpara se t’u thoshte familjarëve se fëmija apo i afërmi i tyre kishte ndërruar jetë, ai futej dhe kontrollonte llogarinë në Facebook të pacientit.

Titulli i shkrimit ishte :” Unë do të kontrolloj profilin tuaj në Facebook përpara se t’u them prindërve se ti ke ndërruar jetë”.

Jo më kot ai e kishte shpjeguar këtë veprim të tij, i cili e ndihmon që ai të ndihet human, të njihet sadopak me atë që pak më parë ishte jeta e pacientit i cili nuk jeton më.

“Brenda 5 minutash jeta e tyre do të ndryshojë, nuk do të jenë kurrë njësoj të lumtur si më parë. Momentalisht të jem i sinqertë ti je thjesht një trup i shtrirë i pajetë që të cilit i kemi vendosur tuba i kemi bërë gjilpëra me shpresën se do të mbanim në jetë, do të shpëtonim. Nuk ka asnjë lëvizje, asnjë jetë, nuk ka asgjë që të më thotë se ti dikur kishe ëndrra apo frymëzoheshe nga diçka. U detyrohem atyre të di diçka më shumë për ty përpara se t’ju jap lajmin e keq.”,- është shprehur doktori.  Dr Profeta shprehet se i sheh ata duke buzëqeshur në fotot e profilit e nëse gjen një foto me prindërit do e ketë më të lehtë t’i njohë ata në korridor.

Unë kontrolloj faqen tuaj në Facebook para se t’u them se jeni i vdekur, sepse më kujton se unë po flas për një person, dikë që e duan. Shoh nëse e mban telefonin në dorë kur i jep makinës, nëse e ke vënë helmetën teksa i jep biçikletës për të gjetur një gabim të vogël për të cilin të mërzitem që nuk e ke bërë në rregull. Ndoshta thjesht ishte koha jote”,- shprehet ai teksa shpjegon se që në fillim identitetin e zbulon nga patentat apo karta e identitetit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: