Connect with Us

Efektet e jashtëzakonshme të çajit të lëkurës së mandarinave

Life Style

Efektet e jashtëzakonshme të çajit të lëkurës së mandarinave

Publikuar

-

Mandarinat janë një ndër frutat më të mira dhe të shijshme të kësaj stine. Lëkura e tyre e portokalltë shkëlqen dhe është më e ndezur se e agrumeve të tjera.

Tuli i mandarinës është i ndarë në thela të barabarta që shkëputen lehtësisht dhe pa mund.

Çdo thelë është plot lëng dhe e pasur në shije dhe aromë.

Mandarina është e pasur në vitaminë C.

Një mandarinë mesatare plotëson 31% të dozës së rekomanduar ditore të kësaj vitamine të rëndësishme.

Përse nuk duhen hedhur lëkurat e mandarinës?

Kur hamë mandarina, na vjen natyrshëm që të hedhim lëkurat e tyre.

Por sipas të dhënave të AgroWeb, lëkura e mandarinës është e fuqishme në uljen e kolesterolit.

Kjo aftësi është konfirmuar nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë dhe nga studime të ndryshme shkencore.

Shumë studime rekomandojnë përgatitjen e çajit të lëkurës së mandarinës.

Një studim i publikuar në revistën “Journal of Agricultural and Food Chemistry” tregoi se lëkura e mandarinës ka vlera shëndetësorë më të fuqishme se vetë lëngu i mandarinës.

Këto vlera janë të larmishme sidomos për uljen e kolesterolit.

Sipas studimit, lëkura e mandarinës përmban 20 herë më shumë antioksidantë se lëngu i mandarinës.

Antioksidantët janë substanca kimike që neutralizojnë dëmin e shkaktuar nga oksidimi dhe toksinat në organizëm.

Vlera për shëndetin

Ekspertët kinezë rekomandojnë përdorimin e lëkurës së mandarinës jo vetëm në çaj por edhe në gatime të ndryshme.

Sipas tyre, lëkura e mandarinës është e dobishme për të përmirësuar tretjen dhe kundër të përzierave tek gratë shtatzënë.

Vlera të tjera të lëkurës së mandarinës përfshijnë balancimin e sheqerit në gjak, pastrimin e mëlçisë dhe lehtësimin e simptomave të të ftohurës, gripit dhe stresit.

Përgatitja e çajit të lëkurës së mandarinës:

Hiqeni lëkurën e mandarinës dhe lëreni të thahet.

Lëkurën e thatë mund ta mbani në enë qelqi me kapak të puthitur fort dhe ta ruani në një vend të errët dhe të freskët.

Në këtë mënyrë, lëkurën mund ta përdorni për shumë muaj.

Përgatitja e çajit kërkon copa të vogla të lëkurës së thatë të mandarinës.

Vendosini copat e lëkurës në një filxhan çaji.

Hidhni sipër tyre ujë të nxehtë dhe lërini të qëndrojnë së bashku për disa minuta.

Shtoni mjaltë sipas dëshirës dhe konsumojeni menjëherë.

Lëkurat e thata të mandarinës mund t’i shtoni edhe në çajra të ndryshëm siç është ai i ziu.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

E thonë studiuesit: Të ngisni makinën teksa dëgjoni muzikë mbron zemrën dhe trurin nga stresi

Publikuar

-

Nga

Kur ngecni në një trafik të rënduar është shumë e zakonshme të ndiheni të stresuar. Shumë gjëra mund të shkojnë keq gjatë rrugës, duke bërë që zemra të shtojë rrahjet e saj dhe presioni i gjakut të rritet. Studimet tregojnë se stresi i udhëtimit tuaj të përditshëm mund të jenë një faktor i sëmundjeve të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Xhandan dhe Sevgi surprizojnë Ojkyn për ditëlindje/ Ja çfarë do të ndodhë sot në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Xhandan dhe Demir zihen për vendimin që ka marrë Ojky për të mos shkuar në shkollë. Demir e lë Ojkyn të bëjë siç ka dëshirë ndërsa Xhandan nuk e pranon vendimin e saj. Demir i tregon Xhandanit se Ojkyn e kanë akuzuar se ka vjedhur para. Xhandan dhe Demir vendosin ta zgjidhin këtë çështje. Demir […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Harrojini paratë/ Gjumi dhe marrëdhëniet intime ndikojnë në lumturinë tuaj

Publikuar

-

Nga

Gjumi dhe jeta e mirë seksulae kanë një ndikim më të madh se të pasurit para. Marrëdhëniet e forta me familjen dhe miqtë, siguria në punë dhe shëndeti i mirë i të dashurve janë gjithashtu shumë më të rëndësishme sesa makinat luksoze dhe pushimet ekzotike. Studimi ka përfshirë 8,250 britanikë dhe ka treguar se rritja […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

Iljada akuzon Ojkyn dhe e quan hajdute/ Ja çfarë do të ndodhë sot në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Demir i tregon Xhandanit se si Ojkyt iu rikthye kujtesa papritur. Sevgi bëhet merak për Ugurin dhe i kërkon ndihmë babait. Vajza që mban peng Ugurin kërkon të martohet me zor me të. Xhandan përballet me Xhemalin dhe ky i fundit e acaron duke i thënë se do i tregojë Demirit të vërtetën. Xhandan i […]

LEXO TE PLOTE