Connect with Us

Pisllëku në kokën e dushit është i “gjallë”, këto janë bakteret e tmerrshme që “jetojnë” në banjën tuaj

Life Style

Pisllëku në kokën e dushit është i “gjallë”, këto janë bakteret e tmerrshme që “jetojnë” në banjën tuaj

Publikuar

-

Një studim, që në fokus kishte bakteret që strehohen nëpër tualete, ka zbuluar se kokat e dushit janë një “parajsë” për këto mikroorganizma.

Hulumtuesit zbuluan se mycobacteria është një ndër bakteret më të zakonshme në dush.

Ata zbuluan se ky lloj bakteri është shumë më i përhapur në Shtetet e Bashkuara sesa në Evropë. Gjithashtu u zbulua se mycobacteria lulëzon më shumë në ujin e rubinetit komunal sesa në ujë pusi.

Noah Fierer nga Boulder deklaroi:

Ekziston një botë mahnitëse mikrobike që lulëzon në banjon tuaj dhe mund të ekspozoheni sa herë që bëni dush. Shumica e këtyre mikrobeve janë të padëmshme, por disa prej tyre janë dhe ky hulumtim na ndihmon të kuptojmë se si veprimet tona mund të ndryshojnë përbërjen e këtyre komuniteteve mikrobike.”
Mycobacteria priren të jenë disi rezistente ndaj disinfektantëve me bazë klori që përdoren më shumë në Shtetet e Bashkuara sesa në Evropë – kështu që në Evropë, llojet e tjera bakteriale mund të kenë kushte më të mira për të lulëzuar

Hulumtuesit zbuluan gjithashtu se mycobacteria gjendej më shumë në kokat e dushit metalike sesa në ato plastike.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: