Connect with Us

Historia e vogëlushit që mund të humbë jetën nëse e zë gjumi

Life Style

Historia e vogëlushit që mund të humbë jetën nëse e zë gjumi

Publikuar

-

Një vogëlush nga Britania e Madhe i cili vuan nga një gjendje e rrallë e sistemit nervor ka më në fund maskën që do i mundësojë të flejë rehat.

Charlie Wagstaff vuan nga sindroma gjenetike Hypoventilation kongjenitale qendrore, e cila prek vetëm 1.000 njerëz në mbarë botën dhe 70 në Britani të Madhe.

Gjendja ndikon në mënyrën se si sistemi nervor qendror kontrollon frymëmarrjen, duke e detyruar njëvjeçarin të vërë një maskë të lidhur me një ventilator sa herë që e shtrinë për të fjetur.

Por, maska e tij e tanishme po i pengon zhvillimin e fytyrës së tij, duke e lënë atë me deformime të fytyrës.

Prindërit e Charlie-t e kanë tejkaluar tashmë objektivin e tyre prej 1.000 dollarësh për një udhëtim në Danimarkë, ku mjekët do të zhvillojnë një maskë të personalizuar për të. Kjo maskë e re do të lejojë që fytyra e tij të zhvillohet normalisht.

Sindroma nga e cila ai vuan bën që sistemi nervor qendror i tij të mos arrijë ta rregullojë siç duhet frymëmarrjen e tij kur ai bie në gjumë.

Kjo do të thotë se ai nuk i përgjigjet rritjes së niveleve të dyoksidit të karbonit që do ta stimulonte një person të shëndetshëm për të nxjerrë frymë.

Që prej ditës që ai u lëshua nga spitali kur ishte 4 muajsh, Charlie monitorohet ditë e natë nga kujdestarët për nivelet e tij të oksigjenit dhe të dyoksidit të karbonit.

Pas mbledhjes së fondeve, vogëlushi Charlie mund ta bëjë tashmë gjumin e qetë pa ju rrezikuar edhe deformimi i fytyrës. 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: