Connect with Us

10 kompanitë që kontrollojnë gjithçka që blejmë

Life Style

10 kompanitë që kontrollojnë gjithçka që blejmë

Publikuar

-

Tregu është i monopolizuar nga disa kompani dhe këtë e pasqyron një infografik i krijuar nga Oxfam.

Sipas “Independent” vetëm 10 kompani kontrollojnë pothuajse çdo markë ushqimore dhe pijesh në mbarë botën.

Kompanitë janë: Nestle, PepsiCo, Coca-Cola, Unilever, Danone, General Mills, Kellogg, Mars, British Foods Associated dhe Mondelez, ku secila gjeneron miliarda dollarë çdo vit.

Këto kompani përveç produktit parësor kanë edhe nënprodukte të tjera të prodhuara prej tyre dhe kështu kanë nën kontroll gjithçka që blini.

NESTLE-Të ardhurat e vitit 2015: 87 miliardë dollarë
Markat që Nestle zotëron dhe ndoshta nuk e keni ditur përfshijnë ushqimin e foshnjave Gerber, Perrier, DiGiorno dhe Hot Pockets, plus edhe markat e karameleve përfshirë Butterfinger dhe Kitkat.

PEPSI– Të ardhurat e 2015: 63 miliardë dollarë.
Përveç Pepsit, PepsiCo gjithashtu zotëron marka të tilla si Quaker Oatmeal, Cheetos, dhe Tropicana.

UNILEVER– Të ardhurat 2015: 59.1 miliardë dollarë
Lista e larmishme e markave të Unilever përfshin llakin e trupit Ax, çajin Lipton, akulloren Magnum dhe majonezën Hellmann

COCA-COLA- Të ardhurat e 2015: 44.3 miliardë dollarë
Coca-Cola është duke lëvizur përtej pijes klasike, duke përfshirë Dasani, Fuze dhe Honest Tea.

DANONE-Të ardhurat e vitit 2015: 24.9 miliardë dollarë
Më i njohur për yogurtet si Activa, Yocrunch dhe Oikos, Danone gjithashtu shet produkte ushqimore mjekësore dhe ujë në shishe.

MONDELEZ-Të ardhurat e vitit 2015: 29.6 miliardë dollarë
Markat e kësaj kompanie janë: Oreo, Trident gum, dhe Sour Patch Kids.

MARS– Të ardhurat e vitit 2015: 33 miliardë dollarë
Marsi është më i njohur për markat e saj të çokollatës, si M & M, por gjithashtu zotëron orizin Uncle Ben’s, Starburst dhe Orbit.

GENERAL MILLS-Të ardhurat e vitit 2015: 17.6 miliardë dollarë
General Mills është më i njohur për drithërat si Cheerios dhe Chex, por zotëron gjithashtu markat si Yoplait, Hamburger Helper, Haagen-Dazs dhe Betty Crocker.

ASSOCIATED BRITISH FOODS- Të ardhurat e vitit 2015: 16.6 miliardë dollarë.
Kjo kompani britanike zotëron marka të tilla si drithërat Dorset dhe çajin Twinings, si dhe Primark.

KELLOGG’S- Të ardhurat e 2015: 13.5 miliardë dollarë.
Harrojeni Froot Loops dhe Frosted Flakes, Kellogg gjithashtu zotëron marka jo të brendshme duke përfshirë Eggo, Pringles, dhe Cheez-It.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: