Connect with Us

Ajo që të gjitha duam të dimë: A mund t’i bëjmë periodat të vijnë më shpejt?

Life Style

Ajo që të gjitha duam të dimë: A mund t’i bëjmë periodat të vijnë më shpejt?

Publikuar

-

periodat e para jetegjatesia

Periodat duket sikur vijnë pikërisht në momentin më të papërshtatshëm, si p.sh. vetëm një ditë para se të nisesh me pushime apo ke planifikuar një natë romantike me të dashurinë diku larg.

Në momente të tilla si këto, pasi t’i mallkoni, mund të mendoni nëse mund të bëni që periodat të vijnë kur të doni ju. Këtë e kemi seriozisht!

Çfarë do të thotë një cikël tipik menstrual?

Ciklet menstruale zakonisht zgjasin 28 ditë, por çdo gjë ndërmjet 24 dhe 38 ditësh konsiderohet “e rregullt”. Shpesh kemi periudha që janë të çrregullta, por pa u shqetësuar.

Pavarësisht nëse i keni të rregullta ose jo, shpesh doni që t’i afroni periodat, por si?

Gjëja e parë që duhet të bëni është të pyesni veten nëse është kaq e rëndësishme për ju.

Pas një kërkimi të shpejtë në internet do të gjeni një listë të gjatë të metodave, që pretendojnë se nxisin periodat: vitamina C, aspirina, xhenxhefili, shafrani i Indisë, çaji i majdanozit, teknikat e relaksimit, seksi, një kompresë ose banjë e ngrohtë. Nga ana tjetër shkenca ende nuk ka vërtetuar nëse ndonjë prej këtyre metodave do t’ju japë rezultat, përveç mjekut.

“Ka disa ilaçe hormonale që mund të përdoren për të nxitur menstruacionet, por këto duhet të përdoren vetëm nëse ato konsiderohen të nevojshme nga mjeku juaj, në situata shumë specifike. Ato mund të ndikojnë në shëndetin tuaj fizik, duke ju shtuar edhe disa kilogramë”, thotë gjinekologia amerikane, Dalia Davood.

Një gjë e fundit! Teorikisht, në qoftë se ju e lini kontraceptivin e fundit padashje, periodat do të vijnë më shpejt se zakonisht për shkak ndryshimit hormonal.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: