Connect with Us

Mos konsumoni shumë kafe, këto janë efektet anësore në shëndetin tuaj

Life Style

Mos konsumoni shumë kafe, këto janë efektet anësore në shëndetin tuaj

Publikuar

-

Për disa njerëz të zgjohen nga gjumi pa pirë njëhëere kafen është diçka që thjesht nuk funksionon dhe nuk do ta bënin kurrë, e për disa të tjerë është thjesht normale, nuk ka një rrugë të mesme për këtë!

Por teprimi si në ushqime po ashtu dhe në pije është gjithmonë i gabuar.

Më poshtë janë efektet që sjell kafeja në momentin që teprohet:

Marrja e një doze të tepruar kafeine nuk e ndihmon aspak procesin krijues.

Përveç kësaj, ajo nuk ju ndihmon as për të fjetur.

Një studim eksperimental i kryer nga Universiteti i Nevadas ka treguar se efekti i kafeinës në një femër, mund të pengojë funksionin e disa qelizave të tubave të vezoreve, duke e bërë pothuajse të pamundur fekondimin.

Të pish shumë kafe, paraqet tendencën e shfaqjes së njollave të errëta mbi dhëmbët e parë.

Kjo pasi kafja dëmton smaltin e tyre.

Një tjetër studim nga Universiteti i Shkencave Psikologjike, “La Trobe University”, ka thënë se, pirja e sasive të tepruara të kafes, mund të shkaktojë halucinacione, për të parë gjëra që nuk ekzistojnë në realitet.

Nivelet e larta të kafeinës mund të çojnë në aritmi të forta zemre.

Kjo është deklaruar nga një studim i Universitetit të Modenas dhe Reggio Emilias, sipas të cilit ky është shkak për të mos e tepruar me të.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE