Connect with Us

Parashikimi i shkencëtarëve: Një lëndë e zezë pritet që të përplaset me Tokën

Kuriozitete

Parashikimi i shkencëtarëve: Një lëndë e zezë pritet që të përplaset me Tokën

Publikuar

-

Astronomët sugjerojnë se ka shumë të ngjarë që një “stuhi e përbërë nga një lëndë e zezë” mund të përplaset  me Tokën ndërkohë që shpejton përmes Rrugës së Qumështit. Por, sipas tyre, nuk ka nevojë për panik pasi nuk pritet të shkaktojë ndonjë dëm.

Në fakt, “stuhia” në fjalë mund të ofrojë shansin më të mirë për zbulime transformuese.

Përgjatë Rrugës së Qumështit gjenden një numër i madh i “rrymave diellore” ose mbledhje yjesh të cilët më parë kanë qenë galaksi xhuxhe. Përgjatë historisë këto rryma diellore janë përplasur me galaksinë tonë duke krijuar yje të rinj që orbitojnë në qendrën e galaktikës.

Ndërsa sistemi ynë diellor përshpejton përmes pjesës së jashtme të Rrugës së Qumështit, ai ecën me materien e errët në rreth 230 kilometra në sekondë (rreth 143 kilometra në sekondë).

Një studim i botuar më 7 nëntor,  i udhëhequr nga hulumtuesit në Universitetin e Saragozës sugjeron se materia e errët mund të udhëtojë me shpejtësi të dyfishtë – rreth 500 km / s (rreth 310 milje në sekondë) – duke na dhënë një shans shumë më i mirë në zbulimin e kësaj lënde.

Natyrisht, nuk jemi mjaft të sigurt se nga çfarë përbëhet kjo materie, por ekziston një numër i madh sugjerimesh.

Meqë lënda e errët thuhet se përbën pothuajse 85 për qind të materieve në univers, zbulimi i grimcave me të cilat ajo është krijuar do ta ndryshojë rrënjësisht mënyrën sesi ne e shikojmë universin.

Pra, nuk ka asnjë arsye për shqetësim kur dëgjoni termin “uragan me lëndë të zezë”, në fakt, është një gjë e mirë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: