Connect with Us

Disa kafshë albine që duken sikur vinë nga një tjetër planet

Kuriozitete

Disa kafshë albine që duken sikur vinë nga një tjetër planet

Publikuar

-

Albinizmi është një mangësi e lindur e melaninës që rezulton në mungesë të ngjyrës në lëkurë, në flokë, qime të trupit dhe në irisin e syrit.

Sa i përket njerëzve, ekziston një person albin në çdo 20 mijë të sapolindur. Çuditërisht, jugu i Saharasë në Afrikë është vendi ku ata lindin më shumë.

Është gjithashtu interesante që jo vetëm njerëzit mund të jenë albinë, kjo formë gjendet edhe të kafshët. Ndoshta nuk është e lehtë të jesh një tigër i bardhë, një buf i bardhë, ose një gjirafë e bardhë në botën e egër.

Albinizmi te kafshët është shumë i rrallë, kështu që ne kemi mbledhur disa raste në galerinë e më poshtme. 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: