Connect with Us

E zbulon Google/ Ja si ta kurseni baterinë e celularit tuaj

Life Style

E zbulon Google/ Ja si ta kurseni baterinë e celularit tuaj

Publikuar

-

E karikoni telefonin por nuk mban shumë karikim? I ulni dritën por as ajo nuk funksionon plotësisht? Zgjidhja erdhi!

Gjatë një takimi të zhvilluar pak ditë më parë në Kaliforni, “Android Dev”, kompania që ka prodhuar aplikacionin e shumicës së aparateve të teknologjisë së mençur zbuloi se si ngjyrat e përdorura në disa aplikacione mund të ndikojë drejtpërdrejt në baterinë e pajisjes suaj.
Sipas tyre, përdorimi i modalitetit të errët në disa aplikacione mund të jetë një alternativë e mirë, megjithatë, siç e kanë bërë të qartë inxhinierët, ky lloj i kursimit është i mundur vetëm në ekranet AMOLED, jo në ato LCD. Arsyeja është se teknologjia AMOLED përdor dioda që lëshojnë dritë dhe pothuajse nuk harxhon aspak energji kur shfaqet ngjyra e zezë. Në anën tjetër, LCD ka një shtresë që ndriçon kristale të lëngshme edhe kur modaliteti i telefonit tuaj është i errët.

Nga ana tjetër, e bardha është ngjyra që konsumon më shumë energji dhe për fat të keq është ngjyra që përdoret më së shumti në faqet e telefonave të mençur.

Për ta provuar diçka të tillë asistuan drejtuesit e Google, Chris Banes dhe Alan Viverette. Ata morën si provë telefonin pixel dhe një iPhone 7. Te i pari, duke përdorur modalitetin e errët, ajo mund të arrijë një kursim deri në 63% të bateri. Në rastin e iPhone, i cili ka një ekran LCD, niveli i konsumit nuk ka vërejtur asnjë ndryshim (modelet më të fundit nga Apple kanë ekrane me teknologji AMOLED).
Është e mundur që të aktivizohet modaliteti i errët në shumicën e telefonave Android nga cilësimet e sistemit, megjithatë, shpesh kjo mënyrë nuk është e plotë, pasi nuk aplikon tone të errëta për të gjitha aplikacionet që keni instaluar.

Prandaj, një opsion i mirë është përdorimi i aplikacioneve të jashtme që na lejojnë të aktivizojmë modalitetin e errët, si: Sistemi operativ Android 9.0 Pie. Ai ofron një pamje më të plotë të errët, i cili gjithashtu ju lejon të qetësoni edhe shikimin tuaj. Apple, nga ana tjetër, në iOS 12 ofron inversion inteligjent të ngjyrave që mund të aktivizohet nga menyja e konfigurimit.
Modaliteti i errët gjithashtu mund të përdoret në mënyrë specifike në disa aplikacione si YouTube ose Twitter. Ekzistojnë gjithashtu shtesa për shfletues që mundësojnë këtë opsion.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Aktorja e famshme e Game of Thrones flet për skenat nudo në film: “I kam bërë nën efektin e alkoolit”

Publikuar

-

Nga

Emilia Clarke ka deklaruar se bosët e Game of Thrones i hodhën përsipër fajin për skenat nudo, duke i thënë se nëse nuk i realizonte do të zhgënjente fansat. Në një intervistë me Dax Shepard në Armchair Expert, aktorja 33 vjeçare ka thënë se ajo nuk ishte dakord të realizonte ato skena por si e […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Skeptikë dhe dredharakë/ Këto janë shenjat më cinike të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Njerëzit që i përkasin shenjës së Dashit janë më cinikë ndaj njerëzve që pretendojnë se janë të drejtpërdrejtë dhe të sinqertë, dhe më pas marrin pak kohë për të arritur në pikën e dobët. Nëse do të pretendoni se jeni të drejtpërdrejtë, mos merrni një rrugë të gjatë dhe të dredhur drejt së vërtetës. […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Dashuria dhe pasuria/ Si ndikon Venusi në shenjën tuaj të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Venusi në shtëpinë e 3-të hap dëshirën tuaj për të shkruar dhe fjalë pohimi.Gjuha juaj e dashurisë bëhet thellësisht personale. Ju tregoni pasionin tuaj dhe do të filloni të ndani sekretet tuaja më të thella. Ju mund të jepni karta ose të shkruani një këngë për partnerin tuaj. Ju gjithashtu e vlerësoni atë kur […]

LEXO TE PLOTE