Connect with Us

Ankandi në Facebook i ‘nuses fëmijë’ tmerron njerëzit: ‘Përdorim barbar i teknologjisë’

Life Style

Ankandi në Facebook i ‘nuses fëmijë’ tmerron njerëzit: ‘Përdorim barbar i teknologjisë’

Publikuar

-

Facebook- u është përballur me revoltën e njerëzve të cilët e kanë kritikuar për “përdorimin barbar të teknologjisë”, pasi ka lejuar shitjen e një “nuseje fëmijë”. Në rrjetin social është mbajtur një ankand për një vajzë 16-vjeçare nga Sudani Jugor e cila priste të kërkonin dorën e saj kundrejt pagesës.

 

Vetë kompania e Facebook-ut është shprehur se e ka fshirë postimin, por në atë moment vajza ishte martuar. Sipas Organizatës së të Drejtave Internacionale të fëmijëve, vogëlushja kishte marrë oferta nga 5 burra, disa prej të cilëve ishin  zyrtarë të lartë të qeverisë sudaneze.

Thuhet se babai i vajzës ka marrë 500 lopë, 3 makina dhe 10.000$ në shkëmbim të vajzës së tij.E gjithë kjo, mund të frymëzojë të tjera familje të bëjnë të njëjtën gjë, që në fakt është thjesht trafikim.

“Çdo formë të trafikimit human- postime, faqe, ose grupe nuk lejohen në FB. Ne e hoqëm menjëherë atë publikim dhe bllokuam adresën e atij që e krijoi.”- shkruan njëri prej përfaqësuesëve të Facebook-ut.

 

Sipas CNN-it, ankandi për të miturën 16-vjeçare nuk është bërë nga familja e saj, por nga dikush tjetër pjesë e komunitetit. E ëma e vajzës, e cila rezulton si “nusja e blerë më shtrenjtë” nuk është aspak e lumtur për çfarë i ndodhi së bijës.

Ndonëse fenomeni i ‘fëmijës nuse’ vjen si nevojë për të dalë nga varfëria e skajshme, duhet të dënohet si abuzim kundër të drejtave të njeriut dhe dhunë kundër grave.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Kokëfortësi dhe pakujdesi/ Kjo është karakteristika juaj më e bezdisshme bazuar në shenjën tuaj të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi, karakteristika e bezdisshme është impulsiviteti Dashi është një shenjë e zjarrit plot me karakteristika pozitive, siç është sinqeriteti. Pikërisht ky tipar dallues i dhënë nga Marsi, impulsiviteti në kryerjen e zgjedhjeve, konsiderohet një element shumë i bezdisshëm sidomos në vendin e punës, sepse kuptohet si i nxituar dhe i pasaktë. Demi, karakteristika e bezdisshme […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Spinaq dhe vaj ulliri/ E rekomandojnë edhe specialistët, ja maska më efektive për flokët

Publikuar

-

Nga

Për lëkurën e kokës dhe të flokëve, maska me spinaq dhe vaj ulliri është një ndër më të rekomanduarat nga specialistët. Është një përzierje e cila jo vetëm pastron skalpin, por në të njëjtën kohë, i ushqen flokët dhe i bën flokët shumë të shëndetshëm. Merr 1 filxhan spinaq dhe përzieje me një lugë çaji […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Zbuloni cila është cilësia juaj më e mirë sipas shenjës tuaj të zodiakut

Publikuar

-

Nga

Të gjitha shenjat e zodiakut  kanë një karakteristikë më të mirë dhe pozitive që i dallon ato nga pjesa tjetër e  zodiakut dhe zbulimi i asaj që është jotja mund të ju ndihmojë të njiheni më mirë dhe të përmirësoni aspektet tuaja më të mira gjithashtu bazuar në këshillat e yjeve . Kuriozë për të zbuluar se cila […]

LEXO TE PLOTE