Connect with Us

Ankandi në Facebook i ‘nuses fëmijë’ tmerron njerëzit: ‘Përdorim barbar i teknologjisë’

Life Style

Ankandi në Facebook i ‘nuses fëmijë’ tmerron njerëzit: ‘Përdorim barbar i teknologjisë’

Publikuar

-

Facebook- u është përballur me revoltën e njerëzve të cilët e kanë kritikuar për “përdorimin barbar të teknologjisë”, pasi ka lejuar shitjen e një “nuseje fëmijë”. Në rrjetin social është mbajtur një ankand për një vajzë 16-vjeçare nga Sudani Jugor e cila priste të kërkonin dorën e saj kundrejt pagesës.

 

Vetë kompania e Facebook-ut është shprehur se e ka fshirë postimin, por në atë moment vajza ishte martuar. Sipas Organizatës së të Drejtave Internacionale të fëmijëve, vogëlushja kishte marrë oferta nga 5 burra, disa prej të cilëve ishin  zyrtarë të lartë të qeverisë sudaneze.

Thuhet se babai i vajzës ka marrë 500 lopë, 3 makina dhe 10.000$ në shkëmbim të vajzës së tij.E gjithë kjo, mund të frymëzojë të tjera familje të bëjnë të njëjtën gjë, që në fakt është thjesht trafikim.

“Çdo formë të trafikimit human- postime, faqe, ose grupe nuk lejohen në FB. Ne e hoqëm menjëherë atë publikim dhe bllokuam adresën e atij që e krijoi.”- shkruan njëri prej përfaqësuesëve të Facebook-ut.

 

Sipas CNN-it, ankandi për të miturën 16-vjeçare nuk është bërë nga familja e saj, por nga dikush tjetër pjesë e komunitetit. E ëma e vajzës, e cila rezulton si “nusja e blerë më shtrenjtë” nuk është aspak e lumtur për çfarë i ndodhi së bijës.

Ndonëse fenomeni i ‘fëmijës nuse’ vjen si nevojë për të dalë nga varfëria e skajshme, duhet të dënohet si abuzim kundër të drejtave të njeriut dhe dhunë kundër grave.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: