Connect with Us

Flasin ekspertët/ Këto janë shenjat e hershme të kancerit

Life Style

Flasin ekspertët/ Këto janë shenjat e hershme të kancerit

Publikuar

-

Një numër i madh personash nuk mund t’i dallojnë shenjat e kancerit, sipas një studimi të kryer në Britani.Nga rreth 4000 persona të pyetur 19%  e burrave  dhe 10% e grave nuk dinin asnjë shenjë të kancerit

Ndër përgjigjet e tjera rreth 54% përmendën gjendrat si shenja të kancerit, 25%  problemet me lëkurën, 16% nishanet, 19%  problemet me urinimin,16 % humbjen e peshës.

Por cilat janë realisht shenjat e kancerit sipas studiuseve?

Nëse keni këto simptoma nuk është e thënë të keni kancer, por është e rëndësishme që të bëni një kontroll.

Shenjat më të zakonshme të kancerit janë:

Humbje e pashpjegueshme në peshë

Ndryshime të formës apo ngjyrës së nishaneve

Plagë që nuk mbyllen

Gjak në urinë, ose jashtëqitje

Gjakderdhje nga  vrima vagiale

Është e rëndësishme që të dini shenjat e hershme të kancerit. Diagnostifikimi i tij në fazat e hershme mund të shpëtojë jetë.  Nëse kanceri lihet pa u trajtuar për një kohë të gjatë, mund të përhapë metastaza dhe në organe të tjera duke u bërë kështu i patrajtueshëm. Sipas të dhënave, personat të cilët ja kanë dalë të luftojnë kancerin në shumicën e rasteve kanë qenë ata të cilët e kanë diagnostifikuar veten në fazat e para të sëmundjes./Cna.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punojëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik. “Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra. “Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas astrologut të famshëm italian/ Kjo është shenja që duhet të ketë kujdes ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Dashi Ditën e sotme hëna do të jetë e vendosur në shenjë n tuaj. Edhe pse do të favorizoheni nga forca të mëdha dhe shpresa, do të keni nevojë të mbaheni shumë fort. Vonesat dhe ngadalësimet që janë të pashmangshme në këtë periudhë kërkojnë që ju të bëni gjëra pa nxitim . Deri të enjten […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Sot në serialin Lule të vetmuara/ Gokhan i shpreh dashurinë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Seher i jep para Meralit por pa e kuptuar kjo e fundit. Meral kërkon leje nga Ferideja që të shkojë të festojë ditëlindjen e një mikeshe. Feride nuk i jep leje Meralit me frikën prej ndonjë rreziku. Meral vendos të dalë fshehtas nga konvikti. Xhemre dhe Gokhan takohen në parkun e lojërave dhe gjatë bisedës […]

LEXO TE PLOTE