Connect with Us

Këto shenja tregojnë se jeni duke vuajtur nga raskapitja mendore

Life Style

Këto shenja tregojnë se jeni duke vuajtur nga raskapitja mendore

Publikuar

-

Është shumë normale që herë pas here njerëzit të lodhen mendërisht. Zakonisht lodhja mendore ngatërrohet me depresionin,pasi kanë simptoma të njëjta. Gjithsesi lodhja mendore është e lidhur me punën në rastet më të shumta,ndërsa depresioni lidhet edhe me situata të tjera. Më poshtë ju sjellim  shenjat e lodhjes mendore .

 

E bën qimen tra

Kur dikush humb kontrollin edhe kur bëhet fjalë për situata të parëndësishme,kjo është shenjë e qartë e lodhjes mendore.Në këtë rast personi është aq i lodhur sa nuk di të bëjë diferencën mes situatave dhe rëndësisë së tyre.

Lodhje kronike

Të jesh i lodhur gjatë gjithë kohës, është një ndër shënjat kryesore të konsumimit mendor. Nuk është një ndjesi lodhje që vjen dhe ik herë pas here,ju jeni të lodhur gjatë gjithë kohës.

Imunitet i ulët

Adrenalina, e cila ndihmon trupin në situata emergjente tek këta persona sekretohet më shumë duke shkaktuar një kaos të vërtetë në sistemin imunitar. Kur rezistenca e trupit ulet, rriten dhe shanset për t’u sëmurur, sëmundjet variojnë nga ftohjet e lehta deri në sëmundjet kancerogjene.

Vetëvlerësim i ulët

Një njeri i lodhur mendërisht ndjen se nuk po arrin asnjë objektiv. Duke pasur këtë lloj ndjesie ata përjetojnë edhe ulje të vetëvlerësimit.

Apati e përgjithshme

Nuk ka më entuziazëm për asgjë. Njeriu i lodhur mendërisht nuk ndjehet më i motivuar qoftë edhe për të zhvilluar aktivitetet më të thjeshta.Shpesh humb interesin edhe për të ndjekur hobet e tij./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE