Connect with Us

Pylli që po shpëton prej fundosjes një shtet të tërë

Kuriozitete

Pylli që po shpëton prej fundosjes një shtet të tërë

Publikuar

-

Ngritja e nivelit të detit kërcënon ta shkatërrojë Deltën Mekong, ku prodhohet pjesa më e madhe e orizit të Vietnamit. Dhe çfarë ka mbetur ndërmjet detit dhe shtetit aziatik është pylli.

Vetëm një urë shihet në sfond, derisa turistët shkrepin aparatet para pjesës më të bukur të qytetit. Në fakt, me urën identifikohet qyteti Hoi An.

Është një gjurmë e një periudhe të kaluar të largët që ka mbetur në këmbë. Në vitet 1700 ky qytet ishte port i madh tregtar i këtij rajoni aziatik.

Dhe është një pamje që të kthen në të kaluarën, por që nxit diskutime e dilema për të ardhmen.

Vietnami është në rrezik. Ngritja e nivelit të detit po e kërcënon bregun detar. Për më shumë se njëqind vjet Delta Mekong e ka mbrojtur këtë zonë të Vietnamit që prodhon shumicën e orizit për nevoja të vendit dhe për eksport.

Ministria e burimeve natyrore të vendit ka parashikuar se Oqeani Paqësor rrezikon ta vërshojë këtë zonë me kalimin e viteve. Madje deri më 2100, një e treta e këtij rajoni veç do të jetë pjesë e ujërave oqeanore që lagin këtë rrip.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: