Connect with Us

Shkencëtarët japin shpresë  HIV-AIDS/Zbulohet strategjia e kurës së re

Life Style

Shkencëtarët japin shpresë  HIV-AIDS/Zbulohet strategjia e kurës së re

Publikuar

-

Kanë kaluar rreth 50 vite që nga koha kur  HIV-i  u shëndrrua në një nga  viruset më shkatërrues të rracës njerëzore. Mënyra e trajtimit ka avancuar shumë përgjate 20-viteve të fundit,por ata që janë të infektuar do ta mbartin virusin gjatë gjithë jetës së tyre.

Shkencëtarët janë duke u munduar që të krijojnë mënyra për ta mbajtur virusin në gjendje të fjetur për një kohë sa më të gjatë, ose ta dobësojnë në mënyrë që ta shkatërrojnë më pas.

 “Po punojmë për të analizuar specifikat e qelizave të infektuara, një tjetër strategji lidhet me mundësinë e shkatërrimit të tyre në momentin që i identifikojmë,” u shpreh  Satish Pillai, profesor në Universitetin e Kalifornisë.

Vështirësia qendron tek fakti që virusi HIV, është i padukshëm për sistemin imunitar të trupit, duke qenë se hyn në fazë  të fjetur dhe nuk mund të diktohet nga qelizat e bardha të gjakut.

Gjatë viteve të fundit shkencëtarët  kanë vendosur që të zbulojnë kura të cilat do të mund të identifikojnë qelizat e fshehura të virusit.

“Është parë dhe më herët mundësia e identifikimit të këtyre qelizave, por vetëm së fundmi po punohet që të arrihet krijimi i një kure, duke parë përbërjen qelizore të qelizave të fshehura,” u shpreh Dr Johnatan Angels, drejtor i repartit të sëmundjeve infektive në spitalin e Otavës.

Ajo çka është vendosur si objektiv  është identifikimi dhe eleminimi i qelizave të intektuara gjatë kohës që ato janë në gjendje të fjetur./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE