Connect with Us

Biznes me të dhënat tona, një tjetër skandal tregon se si Facebook bën lekë në kurriz të përdoruesve

Life Style

Biznes me të dhënat tona, një tjetër skandal tregon se si Facebook bën lekë në kurriz të përdoruesve

Publikuar

-

Email-e të shkruara nga shefi i Facebook, Mark Zuckerberg dhe nga zëvendësit e tij tregojnë se kompania ka bërë disa marrëveshje selektive në kurriz të përdoruesve.

Thuhet se Facebook ka rënë në ujdi për ekspozimin e disa të dhënave me disa zhvillues, ndërsa ka refuzuar disa të tjerë. Një kopje e dokumenteve të brendshme është botuar në internet nga një komision parlamentar.

Thuhet se dosjet tregojnë gjithashtu se Facebook e kishte bërë me qëllim “punën” më të vështirë për përdoruesit në mënyrë që ata të mos e kuptonin se çfarë kishte ndodhur me privatësisnë e tyre.

E-mailat janë marrë nga shefi i Six4Three, një firmë softuerësh që po padit gjigantin e teknologjisë, dhe u demaskuan nga Komiteti Digital, Kulturë, Media dhe Sport si pjesë e hetimit të tij për lajme të rreme.

Janë botuar rreth 250 faqe, disa prej të cilave janë të shënuara “shumë konfidenciale”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Fëmija gjeni që po mahnit botën/ Universitet më prestigjoze në garë për 9 vjeçarin

Publikuar

-

Nga

Një djalë 9-vjeçar nga Belgjika, Laurent Simons, është vendosur të bëhet i diplomuari më i ri në botë në fund të vitit 2019, duke shkaktuar një konkurs midis universiteteve më të larta në botë për të regjistruar djalin e ri si një nga studentët e tyre. Sipas raportimeve, Laurent ka një IQ prej 145 dhe […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Asu pi alkool në sy të Ojky dhe përfundon në komisariat/ Ja çfarë do të ndoshë nesër në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Asu pi alkool në prani të Ojkysë. Ojky i vë kusht Asusë që të lërë alkoolin. Demir bëhet merak pasi Asu nuk e hap telefonin. Asu kërkon të shkojë disko me Ojkynë por rojet e sigurisë nuk e lejojnë. Asu zihet me ta dhe padashje lëndon Ojkynë. Asu përfundon në komisariat. Ojkysë i vjen keq […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Përballje mes “Luanësh”/ Të mirat dhe të këqijat që mund të sjellë bashkimi i këtyre dy shenjave të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Lidhja e një burri Luan dhe një Grua Luan Fotografoni një luan dhe një luaneshë në xhungël. Krijesa të bukura, të forta dhe të mrekullueshme të guximshme. Ata janë me të vërtetë të fuqishëm, por mund të korrin një çiftim shumë të rrezikshëm. Burri dhe gruaja Luan janë shumë me zemër të ngrohtë dhe të […]

LEXO TE PLOTE