Connect with Us

Burrat e pashëm e kanë të vështirë të bëjnë karrierë, ju tregojmë pse

Kuriozitete

Burrat e pashëm e kanë të vështirë të bëjnë karrierë, ju tregojmë pse

Publikuar

-

Sipas një studimi të kryer nga University College London, dhe Universiteti i Maryland në SHBA, burrat e pashëm shihen si kërcënim nga shefat e tyre  dhe si pasojë e kësaj kanë më pak mundësi për të bërë karrierë, ose për të zënë pozicione të rëndësishme në kompani të  mëdha,

Kur një burrë, interviston një burrë tjetër pamja e mirë e të intervistuarit ndikon në marrjen e një vendimi negative. Sa më tërheqës të jetë punëkërkuesi aq më e lartë është mundësia e tij për t’u refuzuar.

Gratë e pashme, duket se nuk e kanë të njëjtin problem, sepse të jesh e paraqitshme nuk lidhet me mungesën e aftësive, sipas stereotipit gjinor të krijuar dhe të pranuar mbi gratë.

Manaxherët janë të ndikuar nga stereotipet dhe i marrin e vendimet duke menduar mbi interest vetiake, në mënyrë që të mos kenë konkurrencë në kompani, kjo formë përzgjedhje bën që jo gjithmonë të punësohet më i afti, shprehet Sun Young Lee, profesor pranë Universitetit të Maryland./Cna.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: