Connect with Us

Kështu fryn era jashtëtokësore, sonda e NASA-s sjell për herë të parë tinguj nga planeti i kuq

Kuriozitete

Kështu fryn era jashtëtokësore, sonda e NASA-s sjell për herë të parë tinguj nga planeti i kuq

Publikuar

-

Sonda, InSight e lëshuar nga NASA për të eksploruar Marsin, ka sjellë për herë të parë tinguj nga planeti i kuq. Më konkretisht, sonda InSight ka sjellë për herë të parë tingullin që bën era në Mars.

Laboratori i agjencisë hapësinore ka publikuar audion e erës jashtëtokësore të mbrëmjen e së premtes. Sonda i regjistroi frekuencat e ulëta të erës gjatë javës së parë të operacioneve ndërkohë që monitoronte lëkundjet sizmike në planet.

Era vlerësohet të ishte duke fryrë me 10 deri në 15 mph dhe këto janë tingujt e parë nga Marsi që janë të dëgjueshme nga veshët e njeriut, sipas studiuesve.

Sonda InSight  zbarkoi në planetin e kuq më 26 nëntor.

Agjencia shpjegoi që misioni kryesor i sondës është që të studiojë lëvizjet sizmike, por edhe lëvizjet që shkaktohen nga valët e erës mund të ‘kualifikohen’ si lëvizje në planet.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Përjetimi i emocioneve gjatë ndeshjes/ Rreziku që u kanoset tifozëve të zjarrtë

Publikuar

-

Nga

Tifozët e zjarrtë dhe fanatikë të futbollit përjetojnë nivele stresi të rrezikshme. Sipas disa studimeve tifozët përjetojnë një nivel intensiv të stresit fizik kur shikojnë ndeshjet e skuadrave të tyre të zemrës dhe kjo mund t’i vendosë para një ataku në zemër. Studimet e kryera nga Oxford kanë testuar pështymën e fansave brazilianë  gjatë humbjes […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk arrijnë dot t’i fshehin emocionet/ 4 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Gaforret kanë tendëncën të analizojnë çdo situatë. Gaforret janë shumë kuriozë dhe duan të dinë çdo gjë rreth gjithçkaje. Kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm ata janë në agoni për orë, ditë apo edhe javë të tëra duke peshuar anët negative dhe pozitive të këtij vendimi. I frikësohen shumë refuzimit nga njerëzit që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Manipulues dhe kokëfortë/ Tiparet më negative për çdo shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Demi ka tendencën që ti bëjë gjërat në mënyrë shumë impulsive për shkak se edhe si natyrë është shumë impulsive. Nëse diçka nuk ka të bëjë me idenë e tyre atyre nuk u intereson aspak kjo gjë. Demi Ata janë shumë posesivë, materialist dhe dembelë. Ndonjëherë duhet forcë tu mësosh atyre rregullat pasi janë […]

LEXO TE PLOTE