Connect with Us

“Vrasës i heshtur”, ky është rreziku që ju kanoset nga konsumimi i pijeve energjike

Kuriozitete

“Vrasës i heshtur”, ky është rreziku që ju kanoset nga konsumimi i pijeve energjike

Publikuar

-

Ekspertët kanë lëshuar paralajmërimin se pijet energjike, që në përbërjen e tyre kanë doza kafeine, mund të jenë përgjegjëse për diagnozat e aritmisë, një nga “vrasësit” më të mëdhenj në Britani.

Vetëm një pije energjitike çdo ditë mund të shkaktojë rrahje jo të rregullta të zemrës ose aritmi, e cila rrit rrezikun e goditjes në kokë me pesë herë.

Shifrat e fundit të Fondacionit Britanik të Zemrës tregojnë se numri i personave të diagnostikuar me fibrilim atrial, shkaku më i zakonshëm i aritmisë, është rritur me pothuajse pesë për qind në vetëm një vit: në 2017/2018 ishin 1.324.067 persona të diagnostikuar me këtë problem, gati 60,000 më shumë se një vit më parë.

Të paktën gjysmë milioni njerëz mund të mos jenë të vetëdijshëm se kanë gjendjen e “vrasësit të heshtur”, që shpesh nuk shfaq simptoma.

Ekspertët paralajmërojnë se për disa, edhe teprimi me pirjen e kafesë çdo ditë mund të shkaktojnë të njëjtin problem me zemrën.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza me financat dhe karrierën/ Parashikimi i horoskopit për javën e fundit të muajit Shkurt

Publikuar

-

Nga

Dashi Nëse keni arritur ta mbani stresin në punë mënjanë, do të jeni në gjendje të shijoni një kohë të mirë në shtëpi dhe shëndeti juaj do të jetë optimal. Planetet kanë filluar të komplotojnë në favorin tuaj. Ju duhet ta mirëpresni këtë energji të gjallë. Mundohuni të mos ankoheni nëse gjërat bëhen të vështira […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE