Connect with Us

Të duhen vetëm këto marifete të vogla për t’i dhënë fund ankthit

Life Style

Të duhen vetëm këto marifete të vogla për t’i dhënë fund ankthit

Publikuar

-

Gati 40 milionë njerëz në SHBA, vuajnë nga ankthi, i cili mund të kalojë nga ankthi i gjeneralizuar tek ankthi specifik që nuk mund të kontrollohet në atake paniku ose takikardi ose bllokime në frymëmarrje dridhje dhe djersitje.Gjithsesi nëse jeni duke përjetuar ndonjë prej këtyre simptomave mund të qetësoheni duke përdorur një nga mënyrat e mëposhtme.

Çohu në këmbë

Për një çlirim të menjëhershëm nga ankthi çohu në këmbë dhe mbaje trupin drejt. Mbaji këmbët të hapura sa gjerësia e shpatullave dhe hap gjoksin e merr frymë thellë. Ky lloj qendrimi i kombinuar me frymëmarrjen të ndihmon që trupi të marrë sinjalet e kontrollit.

Shih një video gazmore

Po vërtet. Nëse sheh një video për të qeshur ankthi do të ikë. Pse ? Sepse nuk mund të qeshësh dhe të rrish në ankth në të njëjtën kohë. Enzimat që lëshon trupi pasi qeshni ju ndihmojnë që të çliroheni nga ankthi. E qeshura çon më shumë oksigjen në tru si dhe stimulon prodhimin e endrofinës.

Dëgjo këngën më relaksuese në botë

Kjo këngë është krijuar posaçërisht për të qetësuar sistemin tuaj nervor. Sipas studimeve është parë se ajo redukton ankthin me 65 përqind./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: