Connect with Us

10 superushqimet më energjike që mund të konsumojmë janë këto

Life Style

10 superushqimet më energjike që mund të konsumojmë janë këto

Publikuar

-

Ushqimi që hamë luan një rol të rëndësishëm në nivelet e përditshme të energjisë fizike. A e dini se produktet me shumë kalori dhe yndyrë ju lodhin më shumë kërkojnë më shumë energji për t’u tretur?

Pra që gjithë dita juaj të jetë e mbushur me energji trupi duhet të ushqehet me këto produkte ushqimore:

1.Kuinoa

Ky ushqim me bazë bimore është plot me proteina, e pasur me magnez  që lehtëson enët e gjakut dhe muskujt, duke siguruar energji të qëndrueshme që do t’ju ushqejë gjatë gjithë ditës.

2.Boronica

Boronicat nuk janë vetëm një shijshme, janë gjithashtu të mbushura me fibra, që sigurojnë energji për orë të tëra pas konsumimit të tyre.

3.Oriz kaf

Meqë kjo kokërr është e pasur me mangan, minerali që ndihmon në prodhimin e energjisë nga proteina dhe karbohidrat, do t’ju ndihmojë të jeni plot energji gjatë gjithë ditës.

4.Patatja e ëmbël

E mbushur me karbohidrate dhe e ngarkuar me beta-karoten (vitaminë A) dhe vitaminë C, ky produkt do t’ju ndihmojë të luftoni lodhjen e ditës.

5.Mjalti

Një lugë mjaltë është ekuivalenti i natyrës me një pije energjike. Ky sheqer natyral vepron si një karburant i muskujve gjatë stërvitjes dhe ndihmon në aktivizimin e muskujve pas stërvitjes.

6.Molla

Jo vetëm që një mollë në ditë do ta mbajë mjekun larg, por do t’ju japë një sasi fuqishme energjie.

7.Banane

Për shkak se ato janë të përbëra kryesisht nga sheqerna (glukoza, fruktoza dhe saharoza) dhe fibra, bananet janë një ushqim energjie i papërshkueshëm nga uji.

8.Spinaq

Kjo bimë e gjelbër është një burim i shkëlqyer hekuri, i cili është një komponent kyç i prodhimit të energjisë në trup.

9.Salmon

Ky peshk i kuq përmban proteina, vitaminë B6, niacinë dhe riboflavin  të cilat ndihmojnë në kthimin e ushqimit që hani në energji.

10.Portokall

Plot me vitaminë C, kalium dhe folatë, kjo agrume jep energji në mënyrë të vazhdueshme me kalimin e kohës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE