Connect with Us

Këto janë 12 ushqimet që duhen konsumuar kur stomaku është shumë i fryrë

Life Style

Këto janë 12 ushqimet që duhen konsumuar kur stomaku është shumë i fryrë

Publikuar

-

Ndjeheni të fryrë?  Na ndodh të gjithëve, mos u shqetësoni… Është një ndjesi e tmerrshme, por ekzistojnë dy lloje të ndryshme fryrjesh: fryrje e gazit dhe fryrje e ujit.

Lloji i gazit ju bën të zbërtheni xhinset pasi keni ngrënë ushqime të caktuara si  fasulet, qumështoret, perimet jeshile si brokoli ose lulelakra apo ushqime të yndyrshme. Por ne jemi të gjithë shumë të ndryshëm dhe disa ushqime që mund të shkaktojnë gazra për një person nuk bëjnë të njëjtën gjë tek një tjetër.

Ndërsa fryrja nga uji shkaktohet nga ndryshimet hormonale gjatë ciklit tuaj menstrual, dehidratim, ose duke ngrënë shumë ushqime të kripura. Pa marrë parasysh fajtorin e fryrjes kemi një lajm të mirë për ju që të ndaloni fryrjen duke konsumuar këto 12 ushqime.

1. Kos

Kosi është i mbushur me probiotikë-baktere të mira që popullojnë traktin GI për të mbështetur një proces të shëndetshëm të tretjes dhe inflamacion të qetë. “Probiotikët janë një pjesë e rëndësishme e shëndetit të zorrëve, veçanërisht kur keni gulçime dhe gazra.

2. Xhenxhefil

Një nga barnat më të vjetra bimore anti-inflamatore është xhenxheri që bën mrekulli në grykë dhe gazra. Xhenxhefili përmban një enzimë digjestive të quajtur zingibain, e cila ndihmon trupin të prishë proteinat.

Ajo gjithashtu ka një efekt relaksues në zorrët tuaja, duke zvogëluar inflamacionin në zorrën e trashë, që ndihmon ushqimin që hani duke kaluar përmes sistemit tuaj më lehtë dhe nga ana tjetër, të zvogëlon ndjesinë e gazit.

3. Kopër

Kopër është një diuretik natyral që gjithashtu mund të ndihmojë të dëbojë gazin e zorrëve. Komponimet anethole, fenchone dhe estragole në farat e koprës kanë veti antispazmike dhe anti-inflamatore që relaksojnë muskujt e zorrëve dhe lejojnë gazin e bllokuar të zhduket.

4. Banane

Kaliumi është arsyeja kryesore pse ky ushqim me pëmbajtje të ulët ndihmon me fryrjen. Një pjesë e asaj që shkakton fryrjen e  trupit tuaj dhe mban ujin është se keni ngrënë shumë natrium.

Ushqimet e pasura me kalium ndihmojnë të shuajnë natriumin dhe ujin.

5. Limon

Po, mashtrimi i vjetër i limonit në të vërtetë funksionon. Lëngu i limonit është shumë i ngjashëm në aciditet me lëngjet e tretjes së stomakut.,kështu që mund të ndihmojë në zbutjen e fryrjes dhe simptomat e tjera të dispepsi.

6.Pjepri

Mos lejoni që ëmbëlsia e tij t’ju mashtrojë sepse pjeprat janë pothuajse të gjithë ujë (90 përqind). Përmbajtja e ujit në pjepër është ekuivalente me ujin që ndihmon të hidratojë trupin tuaj dhe të zvogëlojë frymëmarrjen. Ata janë diuretikë natyralë, kështu që ju ndihmojnë të urinoni ujin e tepërt dhe nxirrni kripërat  nga trupi juaj.

7. Avokado

Nëse jeni në një dietë të ulët karboni,  avokadot janë një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit dhe antioksidantëve për reduktimin e fryrjes. Avokadot janë një ushqim i pasur me lëndë ushqyese që do t’ju ndihmojnë të ndiheni të kënaqur.

8. Kungull i konservuar

Një tjetër ushqim i pompuar me kalium  është kungulli që gjithashtu shërben si një doze e fuqishme fibre për të ndihmuar ushqimet të lëvizin nëpër traktin tuaj të tretjes – gjë që ndihmon në frymëmarrjen dhe gazin.

9. Kastravec

Kastraveci përmban shumë ujë për t’ju ndihmuar të qendroni të hidratuar. Kastravecat përmbajnë squfur dhe silikon, të cilat veprojnë si një diuretik i butë natyror.

10.Shpargujt

Asparagina e aminoacideve në shparguj është një tjetër diuretik i njohur që ndihmon në reduktimin e mbajtjes së ujit. Shpargujt gjithashtu përmbajnë fibra prebiotike, të cilat janë të mira për të ushqyer probiotikët në zorrë dhe për të mbajtur traktin tuaj të tretjes.

11.Kivi

Ky fru i fuqishëm përmban një tjetër enzimë, aktinidin, që ndihmon shpejtësinë e tretjes. Kivit janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i kaliumit dhe fijeve të gëlltitjes, të gjitha për vetëm 90 kalori.

12.Papaja

Papainja në papaja është një enzimë tjetër që ndihmon në shkatërrimin e ushqimeve që hani dhe lufton inflamacionin. Është shumë efektive për procesin qetësues të tretjes, sidomos gjatë ciklit menstrual.

Me konsumimin e saj gjithashtu do të merrni disa fibra së bashku me një dozë të shëndetshme të vitaminës anti-inflamatore A.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE