Connect with Us

NASA bën paralajmërimin e frikshëm: Shumë shpejt në Tokë do të ketë…

Kuriozitete

NASA bën paralajmërimin e frikshëm: Shumë shpejt në Tokë do të ketë…

Publikuar

-

Duke qenë se planeti po vazhdon të ngrohet, sasia e shiut që do të bjerë në rajonet tropikale do të rritet, sipas një studimi.

Sipas studimit modelet e klimës globale mund të nënvlerësojnë sasinë e shiut që do të bjerë në këto rajone, sepse ato nuk vlerësojnë rëniet në retë e larta mbi rajonet tropikale të vëzhguara kohët e fundit nga observatorët e NASA-s.

Reshjet e shiut nuk kanë lidhje vetëm me retë që janë në gjendje të bëjnë shi,  por gjithashtu edhe me energjinë e Tokës, energji kjo që vjen nga dielli krahasuar me nxehtësinë e energjisë së vetë planetit.

Retë shumë të larta e ngujojnë nxehtësinë në atmosferë, por nëse ka më pak re të tilla në të ardhmen, atmosfera tropikale do të ftohet dhe avujt gjatë ftohjes e kondensojnë atë, duke shkaktuar shi.

Hulumtimi, i kryer nga Dr. Hui Su nga NASA, gjeti gjithashtu se rritja e reshjeve të shiut në vende tropikale do të ngrohë përsëri ajrin për të balancuar ftohjen nga retë e larta.

Ai thotë se me këto ndryshime, Toka në të ardhmen do të ketë shumë më tepër reshje shiu.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Dinë shumë mirë si të mbrohen/ Shenjat e horoskopit që kanë aftësi të përballen me çdo lloj situate

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi e bën mjaft mirë rolin e avokatit mbrojtës sepse kanë aftësi fantastike negociuese. Ekzistojnë shumë raste të zgjidhura jashtë gjykatës, kështu që të pandehurit kanë nevojë për një avokat i cili i di të gjitha këndet dhe mund të bëjë maksimumin për klientin e tyre. Gjithashtu, Dashi është i shkëlqyeshëm në të menduarit […]

LEXO TE PLOTE