Connect with Us

Muzikanti i njohur operohet në tru, duke i rënë kitarës

Kryesore Show Biz

Muzikanti i njohur operohet në tru, duke i rënë kitarës

Publikuar

-

Muzikanti afrikano-jugor, kitaristi i rrymës Jazz, Musa Manzini është operuar në tru për heqjen e një tumori me anestezi lokale, ndërsa i binte kitarës! Manzini, 47 vjeç, i është nënshtruar ndërhyrjes, që zgjati gjashtë orë, në spitalin Albert Luthuli të Durban-it.

Pikërisht për të shmangur paralizën dhe humbjen e funksioneve cerebrale të kontrollit dhe lëvizjes së vullnetshme, veçanerisht të gishtave, mjekët i kanë kërkuar që ndërkohë që operohej të luante pjesë muzikore në kitarë.

Një prej kirurgëve të skuadrës së operacionit, Rohen Harrichandparsad, ka shpjegur që ekzekutimi i pjesëve muzikore nga Manzini, i ka mundësuar mjekëve një dallueshmëri më të qartë të problemeve, ndërsa ishin duke hequr masën më të madhe të tumorit.

Manzini ka luajtur në kitarë përgjatë fazës së fundit të operacionit të gjatë, ndërsa mjekët po bënin kontrollin e fundit të gjendjes, nëse çdo gjë ishte në rregull.

Teza e kirurgëve pas kësaj praktike me rezultat të suksesshëm, është: vënia në punë e trurit nëpërmjet gjësë që di të bësh më mirë, parandalon rrezikun e madh të mpirjes së neuroneve, dhe si rrjedhojë edhe një hemorragji cerebrale fatale përgjatë operacionit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore Show Biz

“S’ka fjalë për ta përshkruar”/ Jonida Maliqi i kushton fjalët e veçanta babait të saj për ditëlindje

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi, shpesh poston foto ose video nga përditshmëria e saj në rrjetet sociale. Së fundmi ajo ka treguar se këtë të hënë i ati i saj feston ditëlindjen. Me rastin e kësaj dite të veçantë, Jonida ka zgjedhur të publikojë një foto me të atin. Në foton në fjalë këngëtarja po i […]

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

“Emmy Awards”/ Cilët ishin filmat që “mrekulluan” botën dhe fituan çmimet e rëndësishme

Publikuar

-

Nga

“Emmy Awards” ka “gozhduar” përpara ekranit fansat e filmave ku mbrëmjen e djeshme morën çmimet më të rëndësishme. Ceremonia dedikuar prodhimeve më të mira filmike, kishte eventin e 71-të dhe sigurisht  në të nuk munguan çmimet. Ceremoninë që u mbajt në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles shpalli fitues në kategorinë “Filmi më i […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

“Konkurrenca ishte e fortë”/ “Emmy Awards”, zbuloni kush ishin të veshurat më bukur në tapetin e kuq

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles, u zhvillua edicioni i 71-të të “Emmy Awards”. Yjet ishin veshur për të konkurruar njëra-tjetrën fuqishëm në tapetin e kuq ku mes tyre u dalluan Kim Kardashian, Emilia Clarke, Zendaya dhe Mandy Moore te cilat ishin në mesin e të famshmeve që mahnitën me look-un […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: