Connect with Us

Historike/Shkencëtarët arrijnë të kthejnë bakrin në ar

Kuriozitete

Historike/Shkencëtarët arrijnë të kthejnë bakrin në ar

Publikuar

-

Për mijëra vjet, alkimistët po përpiqen të kthejnë metalin e zakonshëm në ato që janë më të çmuara dhe më të shtrenjta, sidomos në ar.

Shkencëtarët kinezë duket se kanë sukses.

Në fakt, një grup shkencëtarësh nga Instituti i Kimisë Fizike “Dalyan” botoi një studim në një revistë shkencore që shpjegonte procesin me të cilin ata ia dolën ta kthenin bakrin në një material që është pothuajse identik me ar dhe argjend.

Metalet, të cilat shkencëtarët arritën si rezultat i eksperimentit, ishin në gjendje të shërbenin si një katalizator për reagimin e prodhimit të qymyrit – diçka që vetëm metalet e çmuara, si ari, mund të funksionojnë.

Në studim thuhet se materialet e reja me bazë bakri mund të zëvendësojnë arin dhe argjendin në prodhimin e pajisjeve elektronike që kërkojnë sasi të konsiderueshme të këtyre materialeve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: