Connect with Us

Media italiane/Korça është xhevahiri i fundvitit, e dinë të gjithë

Kultura

Media italiane/Korça është xhevahiri i fundvitit, e dinë të gjithë

Publikuar

-

Shkrimi i mëposhtëm është përshtatur nga Vado in Albania

Që Korça është një xhevahir, kjo tashmë është e qartë për të gjithë, qyteti njihet ndryshe edhe si Parisi i vogël. Nuk është asgjë tjetër veçse një qytet i mrekullueshëm, i rafinuar dhe elegant. Por Korça, për mendimin tim është shumë më shumë. Është qytet tipik shqiptar, shqiptar deri në deje dhe këtë mund ta ndjesh në zemrat e të gjithë banorëve që jetojnë aty.

Kujtojmë se është qyteti ku ka lindur shkolla e parë shqipe nën sundimin turk. Sot shkolla e parë shqipe është shndërruar në muze. Muzeu i Abc-së është vendi ku mund të admirohen dokumenta shekullore, të cilat dëshmojmë kulturën që kanë trashëguar shqiptarët ndër vite.

Veç faktit që është kënaqësi e përgjithshme vizita në Korçë, duhet të themi se qyteti njihet dhe si djep kulture në Shqipëri. Zona e Korçës njihet gjithashtu edhe për kulturën kulinare të larmishme. Gatimet e kësaj zone, nuk janë vetëm të shijshme, ajo që i bën të veçanta është edhe përgatitja e tyre me produkte bio, të cilat vijnë direkt nga kopshtet e fshatarëve

Për t’u ushqyer në Korçë, mjafton të vizitosh një nga restorantet e shumtë tradicionalë, ose të bësh një xhiro në treg,ku mund të gjesh produkte të shumta bio. Në Korçë, gjyshet vazhdojnë të gatuajnë dhe të kalojnë recetat brez pas brezi.

Kthehemi tek periudha e festave të fundvitit në Korçë. Shihni fotot e mëposhtme. Si ju duken?

 

 

Në zonën e pedonales dhe të pazarit mund të prisni ndërrimin e viteve, tek një nga baret e shumtë të qytetit. Mund të shkëmbeni puthje, në qytetin e dashurisë, aty ku herë pas here këndohet ende ndonjë serenatë poshtë ballkonit./Cna.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

“Manifest i artit të ri shqiptar të pavarur”/ Shfaqje magjepsëse në qytetin antik

Publikuar

-

Nga

Mund të flitet, pa hezitim, për një «manifest të artit të ri shqiptar të pavarur». Kaq e veçantë dhe kërkuar, por në të njejtën kohe naive (kuptimi më i bukur i fjalës), është ajo çka u vu në skene në Vlorë, në Parkun Arkeologjik të Orikut, mes ullinjve dhe mermerëve të qytetit antik. Nën krahët […]

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Duhet fshirë në gjenezë nga tullat”/ Kastro Zizo reagon ashpër për shembjen e Teatrit

Publikuar

-

Nga

Këngëtari i njohur Kastro Zizo ka folur rreth çështjes për shembjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale e ka krahasuar teatrin me një bordello. Kastro Zizo ka treguar se nuk është aspak dakort me protestat që po bëhen pasi sipas tij duhet fshirë deri në gjenezë. Statusi i plotë i Kastro Zizos […]

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Gojëmjaltë dhe zemërbehar”/ Muharrem Meko “ringjit” në skenë aktorin 92-vjeçar

Publikuar

-

Muharrem Meko, drejtor i RTSH Korça, përmes një postimi në rrjetet sociale, ka njoftuar ringjitjen në skenë të aktorit 92-vjeçar, Koço Qendro. Ndoshta rast unikal në historinë e artit skenik, edhe pse 92 vjeç, s’i ndahet që s’i ndahet skenës. Ai  do të shkojë së shpejti në Gjirokastër me “Kopracin”, por edhe pjesmarrës në “Koko-Fest” […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: